Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pożegnano twórcę siemianowickiej oparzeniówki Stanisława Sakiela

0
Podziel się:

Twórcę Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich - czołowego
ośrodka o tym profilu w Polsce pożegnano w sobotę w Siemianowicach. Dr Stanisław Sakiel zmarł 8
stycznia w wieku 86 lat. Dyrekcja placówki zdecydowała, że szpital będzie nosić jego imię.

Twórcę Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich - czołowego ośrodka o tym profilu w Polsce pożegnano w sobotę w Siemianowicach. Dr Stanisław Sakiel zmarł 8 stycznia w wieku 86 lat. Dyrekcja placówki zdecydowała, że szpital będzie nosić jego imię.

Jak wspominają współpracownicy dr. Sakiela, liczyło się dla niego wyłącznie dobro pacjenta, znał wszystkich chorych. "Doskonały lekarz, wybitny organizator, wielki człowiek" - napisali we wspomnieniu opublikowanym na stronie internetowej szpitala.

Stanisław Sakiel urodził się 21 października 1926 roku. Ukończył studia na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Pracował w szpitalu w Piekarach Śląskich, a potem w Katowicach, gdzie rozpoczął badania naukowe nad poparzonymi - głównie pracownikami zakładów przemysłowych Śląska i Zagłębia.

W kwietniu 1962 r. został dyrektorem Szpitala Miejskiego nr 2 w Siemianowicach. Po tragicznym pożarze w rafinerii w Czechowicach - Dziedzicach w 1971 jako jeden z konsultantów, brał udział w leczeniu ciężko poparzonych strażaków, wdrażając nowatorskie - jak na ówczesne czasy - metody terapii.

Z jego inicjatywy otwarto w 1973 r. nowy budynek Szpitala Miejskiego nr 2, a w nim pierwszy w Polsce oddział oparzeń z prawdziwego zdarzenia. Odwiedzały go delegacje z wielu ośrodków medycznych z kraju i z zagranicy. Po serii wypadków spowodowanych wybuchami pyłu węglowego bądź metalu w kopalniach węgla kamiennego, a także po pożarze w Hali Stoczni Gdańskiej w czasie koncertu rockowego dr Sakiel stał się osobą powszechnie znaną w kraju za sprawą licznych wystąpień telewizyjnych w ogólnopolskich serwisach informacyjnych. Rzeczowo potrafił dodawać otuchy poszkodowanym i członkom ich rodzin.

"Był świetnym specjalistą, ale również doskonałym organizatorem. Nie bał sięgać po nowe technologie w leczeniu oparzeń. Ciągle szukał sposobu, aby skutecznie leczyć chorych. To za czasów dr. Sakiela rozpoczęliśmy współpracę z zagranicznymi ośrodkami z USA, Holandii i Francji. To on wprowadził monitoring sal, komunikatory do rozmów oparzonych z rodzinami" - wspomina dr Henryk Lendor.

Dr Stanisław Sakiel był też autorem ponad 50 publikacji naukowych, wychowawcą kilku pokoleń lekarzy. W latach 1991-95 pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń. W latach 1990-2002 dr Sakiel był radnym Rady Miasta Siemianowic Śląskich. Jego zasługi doceniły władze Siemianowic, wyróżniając go tytułem honorowego obywatela miasta.(PAP)

lun/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)