Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Naukowcy zadowoleni z działań łowców meteorytów

0
Podziel się:

Działania łowców meteorytów z programu stacji Discovery "Meteorite Men"
otworzą nowy rozdział w badaniach meteorytu z Rezerwatu Morasko w Poznaniu - uważa geolog profesor
Andrzej Muszyński.

Działania łowców meteorytów z programu stacji Discovery "Meteorite Men" otworzą nowy rozdział w badaniach meteorytu z Rezerwatu Morasko w Poznaniu - uważa geolog profesor Andrzej Muszyński.

Od poniedziałku do piątku bohaterowie programu Discovery Science "Metorite Men" Geoffrey Notkin i Steve Arnold prowadzili poszukiwania i badania odłamków meteorytu Morasko w Poznaniu. W niedzielę rozpoczną badanie terenów na których spadł meteoryt w okolicach Pułtuska.

"Od strony naukowej będziemy mieli nowy rozdział w badaniach meteorytu, i mam nadzieję, że z badaczami z Meteorite Men zostanie zawiązana stała współpraca" - powiedział PAP prof. Muszyński z Wydziału Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Naukowiec zastrzega, że szczegółowe wyniki ich badań będzie można zobaczyć w kolejnych odcinkach popularnego programu. W USA "polskie" odcinki będą pokazywane w listopadzie, a w Polsce na początku 2012 roku.

"Badania potwierdziły, że meteoryt Morasko powstał w wyniku uderzenia, a nie, według innej teorii, że został przeniesiony przez lodowiec"- powiedział PAP profesor Andrzej Muszyński.

Muszyński uważa, że dzięki badaniom Notkina i Arnolda, Rezerwat Morasko, będzie pokazywany w USA i nie tylko, jako przykład prawidłowego zabezpieczenia miejsca upadku meteorytu, współpracy leśnictwa, uniwersytetu i prawidłowej ochrony środowiska.

"To olbrzymia korzyść, program rozsławi Rezerwat Meteoryt Morasko. Nie wszyscy, bowiem wiedzą o tym miejscu. Dzięki programowi nasze meteoryty zarówno w Poznaniu, jak i Pułtusku staną się znane" - dodaje profesor Muszyński.

Steve Arnold jest zawodowym łowcą meteorytów z 20-letnim stażem; w 2005 roku odnalazł 650-kilogramowy - największy dotąd odkryty - meteoryt żelazno-kamienny. Geoffrey Notkin to łowca, naukowiec, fotograf i autor wielu publikacji o meteorytach. W Poznaniu kontynuują oni podróż po miejscach na świecie, gdzie spadły kosmiczne kamienie. Ekipa "Meteorite Men" przed przyjazdem do Polski odwiedziła Szwecję i Rosję.

Rezerwat Meteoryt Morasko to zespół kraterów powstałych w wyniku upadku deszczu meteorytów żelaznych ok 4-5 tys lat temu. To jedno z czternastu miejsc na świecie, gdzie obok szczątków "kosmicznych kamieni" można jednocześnie podziwiać kratery uderzeniowe powstałe po ich upadku. Na obszarze Rezerwatu znajduje się ich aż siedem, z czego największy ma ok. 60 metrów średnicy i 11 metrów głębokości Meteoryty z Moraska wykazują silne właściwości magnetyczne. Łączna masa odnalezionej na terenie Rezerwatu pozaziemskiej materii jest zbliżona do 1000 kg.

Drugi teren, który będą badać poszukiwacze, to rejon wokół Pułtuska (woj. mazowieckie). Meteoryt Pułtusk, który spadł 30 stycznia 1868 roku, rozproszył się na większym obszarze.(PAP)

kpr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)