Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Otwarto dwa nowe zakłady Wielkopolskiego Centrum Onkologii

0
Podziel się:

Pierwszy w Polsce akcelerator do tomoterapii
znalazł się w oddanym w poniedziałek do użytku zakładzie
radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Otwarto
też zakład medycyny nuklearnej z nowoczesnym pozytonowym
tomografem emisyjnym.

Pierwszy w Polsce akcelerator do tomoterapii znalazł się w oddanym w poniedziałek do użytku zakładzie radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Otwarto też zakład medycyny nuklearnej z nowoczesnym pozytonowym tomografem emisyjnym.

Zakład Radioterapii II ma trzy specjalne pomieszczenia do radioterapii z ośmioma aparatami oraz akcelerator do tomoterapii.

Akcelerator ten umożliwia "dokładniejszą analizę chorej komórki i lepsze dawkowanie wiązek promieniowania od dotychczas stosowanych urządzeń" - powiedziała Joanna Kaźmierska, kierownik zakładu radioterapii.

W równocześnie otwartym Zakładzie Medycyny Nuklearnej II zainstalowano nowoczesny aparat do pozytonowej tomografii emisyjnej.

"Pozytonowa tomografia emisyjna istotnie poprawia jakość w diagnozowaniu nowotworów, a dzięki temu poprawia wiedzę o chorobie i daje możliwość wyboru lepszej metody terapii" - wyjaśnił kierownik tego zakładu Witold Cholewiński.

Inwestycja była dofinansowywana z funduszy unijnych w ramach programu: "Poprawa standardów i dostępności specjalistycznego leczenia nowotworów (radioterapii) w Wielkopolsce". Całkowita wartość projektu realizowanego przez Wielkopolskiego Centrum Onkologii wynosi 56,6 mln zł, z czego 27,8 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zapowiedział dalsze inwestycje w dziedzinie radioterapii onkologicznej. "Postanowiliśmy już o wybudowaniu kolejnych centrów radioterapii w byłych miastach wojewódzkich w Wielkopolsce" - powiedział.

Wielkopolskie Centrum Onkologii jest jedynym ośrodkiem w Wielkopolsce prowadzącym tzw. pełne leczenie skojarzone nowotworów: leczenie chirurgiczne, radioterapię i chemioterapię. Rocznie w Centrum hospitalizowanych jest 10 tys. chorych, wykonuje się 3,8 tys. operacji oraz 4 tys. zabiegów ambulatoryjnych. Radioterapii poddawanych jest 4,2 tys. chorych. (PAP)

kpr/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)