Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Sąd: prawo nie określa, czy zabicie nienarodzonego dziecka jest zabójstwem człowieka

0
Podziel się:

Uzasadniając wyrok dożywotniego więzienia dla
23-letniego Szymona Kalinowskiego za brutalne zabójstwo swojej
byłej dziewczyny w dziewiątym miesiącu ciąży, Sąd Okręgowy w
Poznaniu podkreślił, że polskie prawo nie reguluje jasno, czy
zabójstwo nienarodzonego dziecka należy traktować tak samo, jak
zabójstwo żyjącego człowieka.

Uzasadniając wyrok dożywotniego więzienia dla 23-letniego Szymona Kalinowskiego za brutalne zabójstwo swojej byłej dziewczyny w dziewiątym miesiącu ciąży, Sąd Okręgowy w Poznaniu podkreślił, że polskie prawo nie reguluje jasno, czy zabójstwo nienarodzonego dziecka należy traktować tak samo, jak zabójstwo żyjącego człowieka.

Ponad połowę uzasadnienia czwartkowego wyroku poznański sąd poświęcił na omówienie tej kwestii. "Prawo karne nie zawiera definicji człowieka. To pojęcie w różnych sytuacjach jest definiowane różnie, często w zależności od postaw światopoglądowych" - uzasadniał wyrok sędzia Mariusz Sygrela.

Dodał, że rozpatrując sprawę Kalinowskiego, sąd przyjął, iż dziecko między 32. a 34. tygodniem życia nie było zdolne do samodzielnego istnienia. Sąd podkreślił, że lekarz, który w czasie ciąży zajmował się ofiarą, powiedział przed sądem, że jej dziecko w momencie zabójstwa mogłoby samodzielnie żyć; przeważyła jednak opinia innego biegłego, który na podstawie ekspertyz stwierdził, że jeśli dziecko urodziłoby się w tym samym czasie, w którym zabita została jego matka, musiałoby trafić do inkubatora pod specjalistyczną opiekę.

"Uznaliśmy, że efektem śmierci matki była śmierć dziecka" - uzasadniał sędzia Sygrela. (PAP)

lis/ bno/ jra/

prawo
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)