Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Tablica pamiątkowa w 80. rocznicę urodzin Jerzego Sobocińskiego

0
Podziel się:

Tablicę upamiętniającą artystę rzeźbiarza Jerzego Sobocińskiego odsłonięto w
czwartek w Poznaniu z okazji 80. rocznicy jego urodzin. Twórca m.in. pomnika Bolesława Chrobrego w
Gnieźnie zmarł w 2008 roku.

*Tablicę upamiętniającą artystę rzeźbiarza Jerzego Sobocińskiego odsłonięto w czwartek w Poznaniu z okazji 80. rocznicy jego urodzin. Twórca m.in. pomnika Bolesława Chrobrego w Gnieźnie zmarł w 2008 roku. *

Jerzy Sobociński urodził się 15 marca 1932 roku w Pniewach. Upamiętniająca go tablica projektu Hanny Sobocińskiej-Sobaszkiewicz pojawiła się na domu, w którym mieszkał i tworzył.

Jego dorobek artystyczny to m.in. stojące w kraju i zagranicą pomniki: Powstańców Wielkopolskich w Koźminie, Dzieci Wrzesińskich we Wrześni, św. Marcina w Odolanowie, Bolesława Chrobrego i św. Wojciecha w Gnieźnie, a także Pawła Edmunda Strzeleckiego w Jindabyne (Australia).

W Poznaniu stworzył m.in. pomniki Jana Kochanowskiego, Augusta Hlonda i Stanisława Mikołajczyka.

"W domu przy ul. Promienistej w Poznaniu wciąż jest jego pracownia, tam jest teraz coś na kształt autorskiej galerii. Zgromadziliśmy wszystko, co się zachowało: odlewy, modele pomników, rzeźby kameralne, a także prace studyjne związane z większymi realizacjami w jego dorobku, m.in. pomnika Chrobrego w Gnieźnie czy pomnika Strzeleckiego w Australii" - powiedział w czwartek PAP syn artysty, Robert Sobociński.

Uczestnicy czwartkowej uroczystości mieli szansę odwiedzić pracownię rzeźbiarza, na co dzień rzadko udostępnianą osobom z zewnątrz.

"To jest prywatna pracownia, którą zachowaliśmy tak jak ją ojciec zostawił. Nie jest to otwarta instytucja. Pojawiają się jednak osoby zainteresowane tą formą sztuki, którzy odwiedzają to miejsce" - powiedział Robert Sobociński.

Projekty rzeźb monumentalnych Jerzego Sobocińskiego były wielokrotnie nagradzane. Otrzymał m.in. I nagrodę za projekt pomnika Juliusza Słowackiego w Warszawie i nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za "Portret Ojca" (wystawa "Drogi do Niepodległości") w Poznaniu.

Spod jego dłuta wyszło również wiele rzeźb plenerowych, m.in. "Zabawy" i "Ikar" na poznańskiej Cytadeli i "Dla szczęścia dziecka" w Hoyerswerdzie w Niemczech.

Jerzy Sobociński ponad 20 lat pełnił funkcję prezesa Sekcji Rzeźby poznańskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, a później Związku Rzeźbiarzy. Był organizatorem licznych plenerów rzeźbiarskich i wystaw, inicjatorem i twórcą jedenastu edycji Ogólnopolskich Biennale Małych Form Rzeźbiarskich, organizowanych w Poznaniu od 1974 roku. Zapoczątkował odradzanie się polskiej rzeźby kameralnej, jej popularyzację i nobilitację.(PAP)

rpo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)