Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawosławni Rosjanie obchodzą Wielkanoc

0
Podziel się:

Prawosławni Rosjanie obchodzą w niedzielę
Paschę, czyli Wielkanoc. Z tej okazji tradycyjne życzenia pokoju,
zgody, miłości i zrozumienia złożył im Patriarcha Moskwy i
Wszechrusi Aleksy II.

Prawosławni Rosjanie obchodzą w niedzielę Paschę, czyli Wielkanoc. Z tej okazji tradycyjne życzenia pokoju, zgody, miłości i zrozumienia złożył im Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II.

Święto to u prawosławnych - zgodnie z przyjętym w Cerkwi kalendarzem juliańskim - obchodzi się zazwyczaj nieco później niż u katolików.

"Z serca pozdrawiam was w dniu zmartwychwstania Chrystusa. Paschalny dzwon rozbrzmiewa dziś we wszystkich naszych świątyniach na wszystkich kontynentach" - powiedział Aleksy II. Wyraził też radość z obecności w cerkwiach ludzi młodych.

Niedzielę wielkanocną tradycyjnie rozpoczęło radosne bicie dzwonów, zwiastujących zmartwychwstanie. Rosjanie tego dnia składają bliskim życzenia słowami: "Christos woskresie" (z języka cerkiewno-słowiańskiego: Chrystus zmartwychwstał), na co odpowiada się: "Woistinu woskresie" (Zaprawdę zmartwychwstał). Całują się przy tym trzykrotnie w policzek. Mieszkańcy Rosji obdarowują się wówczas kolorowymi pisankami i innymi drobnymi prezentami, mającymi sprzyjać szczęściu.

Z niedawnego sondażu Centrum Analitycznego Jurija Lewady wynika, że Paschę w Rosji obchodzą nawet niewierzący. Jest to dzień radosny, związany z początkiem wiosny, który mieszkańcy tego kraju na ogół spędzają z rodziną lub bliskimi. Zgodnie z wynikami tego badania, 32 proc. Rosjan przyjmuje gości na Wielkanoc, a kolejne 26 proc. - odwiedza rodzinę lub bliskich.

Według Rosjan, dobry gospodarz ma na Wielkanoc zadbać o to, aby stół prezentował się uroczyście, a jedzenie było smaczne. Dawniej w dniu Paschy podawało się pieczone jagnię, szynkę lub cielęcinę. Obecnie wybór potraw ma już mniejsze znaczenie, choć nadal nie przygotowuje się wtedy dań z ryb. Wszystkie serwowane potrawy muszą kojarzyć się z urodzajem.

W sobotę, podobnie jak w Kościele katolickim, prawosławni święcili pokarmy. W wielkanocnych koszykach znalazły się bogato zdobione pisanki i jajka - symbol życia, a także baby i pascha, czyli bardzo słodkie ciasto z białego sera, utartego z masłem, żółtkami i bakaliami.

W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną odbyły się nabożeństwa połączone z uroczystą procesją wokół świątyni. Wówczas wierni obchodzą cerkiew trzymając w rękach świece. Msza trwała kilka godzin. Uroczyste nabożeństwo w moskiewskiej Katedrze Chrystusa Zbawiciela odprawił Patriarcha Aleksy II.

Michał Zabłocki (PAP)

zab/ jo/ bba/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)