Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier rozmawiał z szefem MSW o incydencie na wykładzie Baumana

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź Bartłomieja Sienkiewicza
#

# dochodzi wypowiedź Bartłomieja Sienkiewicza #

24.06. Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem; rozmowa dotyczyła incydentu podczas sobotniego wykładu prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim.

"Premier Tusk spotkał się dziś w Warszawie z ministrem Bartłomiejem Sienkiewiczem. Tematem rozmowy był incydent we Wrocławiu i działania policji" - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś na portalu społecznościowym.

Sienkiewicz powiedział w TVN24, że wybiera się na rozmowę z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem, by "uregulować zdolność wspólnego zwalczania" nacjonalistycznych ekstremizmów. Dodał, że trudno je zwalczać, gdy np. prokurator z Białegostoku uznaje swastykę za "znak pokoju".

Minister podkreślił, że problem takich ruchów narasta, choć z drugiej strony, "nie popadajmy w histerię, że Polska jest na krawędzi faszyzmu". Jednocześnie przyznał, że "prymitywizm, ksenofobię i rasizm nazywa się patriotyzmem; to nie ma nic wspólnego z Polską". "To nie są żadni patrioci" - podkreślił. "To rodzaj bandytyzmu, który trzeba zwalczać, bo oni raz krzyczą, a drugi raz biją" - powiedział o zakłócających wykład Baumana. Zdaniem ministra oni "używają Polski, a tak naprawdę ją kompromitują".

Zdaniem szefa MSW policja jest ostatnim elementem łańcucha w zwalczaniu tych zjawisk, którym na samym początku powinny przeciwdziałać inne instytucje i społeczności lokalne. Zwrócił uwagę, że we Wrocławiu zapleczem tych środowisk są piłkarscy kibole Śląska. "Miasto ma wpływ na politykę klubu i może wymuszać pewne zachowania, np. odbieranie wejściówek" - oświadczył Sienkiewicz. Doradził prezydentowi Wrocławia "właściwą współpracę" z wojewodą w całej sprawie.

Z kolei minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka wystosowała list do Baumana. "To, co wydarzyło się w sobotę we Wrocławiu, jest pogwałceniem zarówno akademickiej tradycji, jak i akademickiej godności, to przekracza jakiekolwiek standardy uniwersyteckie. Nie ma i nie będzie w Polsce zgody na podobne zachowania" - podkreśliła Kudrycka.

Przypomniała, że w marcu spotkała się z rektorami wyższych uczelni, aby zastanowić się nad granicami wolności i autonomii akademickiej. "Zdecydowaliśmy wspólnie o zorganizowaniu w Krakowie Kongresu Kultury Akademickiej, podczas którego będziemy debatować nad tym, czym dziś jest uniwersytet i jego etos, co zrobić, by nie malał prestiż polskich wyższych uczelni i wykładowców, jak dbać o najwyższe akademickie standardy. Sobotnie zajścia przynoszą ujmę polskim uczelniom i czeka nas poważna dyskusja na ten temat - napisała Kudrycka.

W sobotę rozpoczęcie wykładu filozofa zakłóciła grupa kilkudziesięciu narodowców, którzy po przywitaniu Baumana przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza zaczęli buczeć, gwizdać i krzyczeć: Precz z komuną!", "Dutkiewicz, kogo zapraszasz", "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!".

Po kwadransie policja, na prośbę organizatorów wykładu, usunęła narodowców. Wszystkim z 15 zatrzymanych osób przedstawiono zarzuty zakłócenia spokoju i porządku. Grozi za to kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna do 5 tys. zł.(PAP)

gdyj/ sta/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)