Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezentacja książki ambasadora Niemiec o ucieczce z NRD do RFN

0
Podziel się:

Prezentacja "Stempla do wolności" Ruedigera von Fritscha oraz spotkanie z
autorem odbyło się w warszawskim Klubie Księgarza. Książka ambasadora Niemiec w Polsce opowiada
historię jego pomocy w ucieczce trzech mężczyzn z NRD do RFN w latach 70.

Prezentacja "Stempla do wolności" Ruedigera von Fritscha oraz spotkanie z autorem odbyło się w warszawskim Klubie Księgarza. Książka ambasadora Niemiec w Polsce opowiada historię jego pomocy w ucieczce trzech mężczyzn z NRD do RFN w latach 70.

Książka "Stempel do wolności. Ucieczka z Niemiec do Niemiec" jest osobistym wspomnieniem autora, który, mieszkając w RFN, ułatwił w 1974 r. - wraz ze swoim bratem Burkhardem - ucieczkę z NRD ich kuzyna Toma oraz jego dwóch kolegów. Na dzień przekraczania granicy wybrali oni dzień finału piłkarskich mistrzostw świata w RFN, w którym gospodarze grali z reprezentacją Holandii. "Wiedzieliśmy, że wszystkich będzie zaprzątać przebieg meczu. Mieliśmy większą szansę na skuteczne przekroczenie granicy" - tłumaczył podczas czwartkowego spotkania Ruediger von Fritsch.

Książka podejmuje tematy historyczno-społeczne, jednak jej narracja przypomina powieść kryminalną. Autor rozważa kwestie więzów rodzinnych, wychowania oraz dylematy moralne - udzielając pomocy kuzynowi i jego przyjaciołom von Fritsch sfałszował zachodnioniemiecki paszport, dopuszczając się tym samym przestępstwa.

"Dążenie ku wolności było dążeniem niepohamowanym. Wielu ludzi zapłaciło za nie swoim życiem, inni zostawali ranni albo odbywali długie kary pozbawienia wolności - zarówno uciekinierzy, jak i ci, którzy im pomagali. Książka opowiada o znaczeniu więzów rodzinnych, o wychowaniu w wartościach, wspieraniu się w trudnych chwilach, o odpowiedzialności i sile przyjaźni" - napisał we wstępie do książki Hans-Dietrich Genscher, minister spraw zagranicznych RFN w latach 1975-1992. "Autor przejrzyście opisuje historię ucieczki swego kuzyna i jego przyjaciół do Republiki Federalnej, swoją pomoc i drobiazgowe przygotowania. A wszystko na tle politycznej i społecznej rzeczywistości lat 70. w Niemczech i w Europie" - ocenił.

Spotkanie w warszawskim Klubie Księgarza zostało zorganizowane przez Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. Poprowadził je dyrektor centrum prof. Krzysztof Ruchniewicz, polski historyk specjalizujący się w najnowszej historii Niemiec. "To książka historyczna, jednak podejmująca temat historyczny w bardzo indywidualny sposób. Znakomicie oddaje sytuację w podzielonych Niemczech" - powiedział Ruchniewicz.

Ruediger von Fritsch (ur. 1953.) od 2010 roku jest ambasadorem Niemiec w Polsce. Już w latach 80. pracował w charakterze referenta politycznego w ambasadzie RFN w Warszawie. Do jego obowiązków należało m.in. utrzymywanie kontaktu z opozycją w Polsce. Bratem jego dziadka był Werner von Fritsch, głównodowodzący Wehrmachtu w latach 1936-38, poległy w 1939 roku pod Warszawą.

Książka "Stempel do wolności. Ucieczka z Niemiec do Niemiec" ukazała się nakładem oficyny wydawniczej Atut. (PAP)

pj/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)