Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Czech z dwudniową wizytę w Polsce

0
Podziel się:

Wizyta Zemana w Polsce odbywa się krótko po wizycie premiera Czech Petra Neczasa w Warszawie.

Prezydent Czech z dwudniową wizytę w Polsce
(PAP/Andrzej Grygiel)

Spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem oraz marszałkami Sejmu i Senatu są w programie rozpoczynającej się jutro dwudniowej wizyty Milosza Zemana w Polsce. W piątek prezydenci wezmą udział w konferencji na temat gospodarki.

Czescy politolodzy mówią o _ zimnej wojnie _ między prezydentem a rządem. Jednym z przykładów jest spór Zemana z Schwarzenbergiem na temat priorytetów polityki zagranicznej, dotyczący m.in. mianowania nowych ambasadorów. Prezydent krytykuje również posunięcia oszczędnościowe rządu Neczasa, twierdząc, że receptą na kryzys nie powinno być oszczędzanie, lecz inwestowanie.

Wizyta Zemana w Polsce odbywa się krótko po wizycie premiera Czech Petra Neczasa w Warszawie. W Pradze wypracowywana jest trudna kohabitacja między centroprawicowym rządem i socjaldemokratycznym prezydentem. Zeman - były socjaldemokratyczny premier, jedna z postaci, które nadały kształt czeskiej scenie politycznej po aksamitnej rewolucji - w styczniu zwyciężył w pierwszych powszechnych wyborach prezydenckich w Czechach, pokonując szefa dyplomacji Karela Schwarzenberga.

Zeman przyjeżdża do Warszawy z oficjalną wizytą na zaproszenie Komorowskiego. Polska stolica, po Bratysławie i Wiedniu, jest celem jego trzeciej podróży zagranicznej po objęciu 8 marca urzędu. Prezydencki minister Jaromir Sokołowski zaznaczył w rozmowie, że Czechy są obecnie głównym partnerem politycznym i gospodarczym Polski w regionie Europy Środkowej, a jednocześnie bliskim sojusznikiem w UE i NATO.

Ważnym tematem rozmów prezydentów, jak zapowiedział minister, obok kwestii europejskich i regionalnych, będą perspektywy rozwoju infrastruktury energetycznej i transportowej, której braki znacząco utrudniają intensyfikację kontaktów, zwłaszcza gospodarczych.

_ Prezydent będzie chciał zwrócić uwagę na możliwości polsko-czeskiej współpracy w zakresie transportu oraz potrzebę rozwoju infrastruktury transportowej łączącej Polskę i Czechy _ - powiedział Sokołowski. Komorowski, podkreślił minister, zwróci też uwagę na to, że współdziałanie na rzecz umocnienia bezpieczeństwa energetycznego powinno być istotnym elementem polsko-czeskiej współpracy. Dodał, że współpraca w dziedzinie obrony rozwija się wzorowo.

Wśród tematów rozmów - zapowiedział Sokołowski - pojawi się też kwestia polskiej żywności na czeskim rynku. Minister pozytywnie ocenił współpracę gospodarczą między naszymi krajami. _ Obroty handlowe w 2012 roku to blisko 14,5 mld euro. Polska jest trzecim partnerem Czech, a Czechy piątym partnerem Polski w wymianie handlowej _ - powiedział.

Wizyta czeskiego prezydenta, według strony polskiej, służyć ma zademonstrowaniu i potwierdzeniu dobrosąsiedzkich relacji; Czesi - co pokazują badania opinii publicznej - są najbardziej lubianym przez Polaków narodem. Wizyta ma zostać również wykorzystana do zachęcenia prezydenta Zemana do dalszej intensyfikacji współpracy wyszehradzkiej.

Podczas wizyty omówiona ma zostać także kwestia polityki wschodniej. Polska strona chce podjąć próbę przekonania Zemana do wspierania proeuropejskiego kursu Ukrainy i jej europejskiej perspektywy m.in. w kontekście szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się jesienią w Wilnie i możliwego podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.

Minister dodał, że prezydent będzie zachęcał też podczas wizyty przedsiębiorców pochodzących z Czech do lokowania czeskich przedsiębiorstw na warszawskiej giełdzie. W ramach prezydenckiej delegacji przyjadą także do Polski czescy przedsiębiorcy.

W czwartek rano Zeman, który przyjedzie wraz z żoną Ivaną, zostanie oficjalnie powitany przez polskiego prezydenta na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie politycy rozpoczną rozmowy, po których - o godzinie 13.15 - odbędzie się wspólna konferencja prasowa.

Przed godziną 16 czeski prezydent złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. W czwartek spotka się także z premierem Donaldem Tuskiem i marszałek Sejmu Ewą Kopacz.

W piątek Zeman spotkać się ma z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem; później czeski prezydent wraz z Komorowskim wezmą udział w konferencji _ Współczesność i rozwojowe trendy czesko-polskich stosunków gospodarczych _, w której uczestniczył będzie także wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Głównymi tematami konferencji będzie rozwój infrastruktury i korytarzy transportowych jako impuls dla konkurencyjności przedsiębiorstw w Europie Środkowej oraz współpraca w energetyce.

W połowie maja w Warszawie odbyły się polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe, których wiodącymi tematami było bezpieczeństwo żywności i energetyka. Ustalono wówczas, że zostaną podjęte wspólne działania chroniące reputację produktów żywnościowych z obu państw. Premier Donald Tusk zapowiadał wspólne polsko-czeskie kontrole i wspólne procedury bezpieczeństwa produktów żywnościowych. Przekonywał, że zarówno polska, jak i czeska produkcja spożywcza sytuują się bardzo wysoko w światowych rankingach.

Kontrowersje wokół eksportowanej do Czech polskiej żywności odżyły na początku kwietnia, kiedy czeskie służby weterynaryjne poinformowały o odkryciu zakazanego antybiotyku w koninie z Polski. W lutym czescy inspektorzy weterynaryjni odkryli natomiast końskie mięso w wołowo-wieprzowych klopsikach. Końskie mięso odnaleziono też w hamburgerach wyprodukowanych w Polsce. Wcześniej Czesi protestowali przeciwko dostarczeniu na ich rynek soli technicznej - zamiast spożywczej.

Według czeskiej Państwowej Inspekcji Rolniczo-Żywnościowej, w ub. roku we wszystkich przebadanych produktach, niespełniających norm jakościowych, znalazło się aż 24,1 proc. produktów polskich, podczas gdy czeskich - jedynie 14,5 proc.

Według polskiego resortu gospodarki ze względu na ostrą krytykę jakości polskiej żywności przez czeskie media, w 2013 r. należy liczyć się z dalszym spadkiem importu z naszego kraju gotowych produktów rolno-spożywczych. Jak wynika z danych Czeskiego Urzędu Statystycznego, w okresie pierwszych trzech miesięcy 2013 roku Polska była trzecim największym partnerem handlowym Czech pod względem importu (udział 7,3 proc.), po Niemczech (25,4 proc.) i Chinach (10,8 proc.).

Inny ważny temat w polsko-czeskich relacjach to współpraca energetyczna. 16 czerwca podczas spotkania w Warszawie ma dojść do podpisania mapy drogowej wspólnego rynku gazowego w Grupie Wyszehradzkiej. W kontekście Czech chodzi m.in. o rozbudowę polsko-czeskiego interkonektora gazowego. Polska i Czechy są też zainteresowane możliwie największą dywersyfikacją źródeł zasobów energetycznych; państwa te odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o budowę energetycznego i komunikacyjnego korytarza północ-południe.

Czytaj więcej w Money.pl
Kalemba: "będę prowadził twarde rozmowy z Czechami o polskiej żywności" Zdaniem ministra, Polacy powinni dbać o jakość żywności już na terenie swego kraju. Jeśli Polska chce poprawić wizerunek polskiej żywności, musi coś w tym kierunku zrobić.
Polacy bogatsi niż Węgrzy, Słowacy i Czesi? Większość Polaków (63 proc.) uważa, że w 2013 r. ich sytuacja ekonomiczna się nie zmieni; 18 proc. przewiduje poprawę, a 19 proc. pogorszenie
Coraz więcej zagrożeń dla tego co jemy Masowa produkcja żywności, długie łańcuchy dostaw i brak dostatecznych uregulowań, to czynniki, które zagrażają bezpieczeństwu żywności - uważa szef Głównej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Stanisław Kowalczyk.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)