Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent L. Kaczyński przybył na szczyt UE, najpierw spotkanie z Barroso

0
Podziel się:

Prezydent Lech Kaczyński przybył w czwartek
do Brukseli na dwudniowy szczyt UE poświęcony głównie dalszemu
rozszerzeniu Unii, a także polityce imigracyjnej. Najpierw, o
godz. 16.30, spotka się z przewodniczącym Komisji Europejskiej
Jose Barroso, by rozmawiać o zawetowanych przez Polskę
negocjacjach UE-Rosja.

Prezydent Lech Kaczyński przybył w czwartek do Brukseli na dwudniowy szczyt UE poświęcony głównie dalszemu rozszerzeniu Unii, a także polityce imigracyjnej. Najpierw, o godz. 16.30, spotka się z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Barroso, by rozmawiać o zawetowanych przez Polskę negocjacjach UE-Rosja.

Prezydent poinformował o tym dziennikarzy na pokładzie samolotu do Brukseli.

Chodzi o polskie weto wobec przyjęcia unijnego mandatu niezbędnego do rozpoczęcia negocjacji z Moskwą w sprawie nowego porozumienia o partnerstwie UE-Rosja. Negocjacje miały się rozpocząć 24 listopada, podczas szczytu UE-Rosja w Helsinkach z udziałem prezydenta Władimira Putina. Spotkanie jest niespodzianką - jeszcze we wtorek Barroso mówił PAP w Strasburgu, że sprawa polskiego weta nie będzie tematem szczytu.

W środę podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Krawczyk mówił dziennikarzom, że polskie weto było słuszne i zakończyło się naszym sukcesem. Stosując weto, Polska zwraca uwagę na sprawę rosyjskiego embarga na polskie mięso i niektóre artykuły spożywcze i domaga się jego zniesienia.

Kończąca swoje półroczne przewodnictwo w UE Finlandia zaproponowała przywódcom państw i rządów Unii Europejskiej cztery tematy do dyskusji podczas szczytu.

Pierwszym będzie kwestia dalszego rozszerzenia UE, w kontekście tzw. zdolności integracyjnych Unii do przyjmowania kolejnych członków. Przywódcy państw UE potwierdzą też decyzję o częściowym zawieszeniu negocjacji członkowskich z Turcją w związku z nieuznawaniem Cypru przez Ankarę.

Drugim tematem rozmów podczas spotkania w Brukseli będą kwestie wymiaru spraw wewnętrznych, a zwłaszcza współpracy imigracyjnej. Na dyskusję na ten temat liczą głównie kraje z południa, jak Hiszpania, Malta czy Włochy, borykające się z coraz większym napływem nielegalnych imigrantów z Afryki.

Kolejny temat to polityka innowacyjna, kwestie energetyczne oraz zmiany klimatyczne.

Jak powiedział w środę Krawczyk, w tej części rozmów przywódców na pewno pojawi się bezpieczeństwo energetyczne w kontekście stosunków z krajami trzecimi, w tym z Rosją. "Zapewne pojawi się idea powołania europejskich korespondentów energetycznych. Mają to być przedstawiciele każdego kraju na szczeblu prawdopodobnie wiceministrów odpowiedzialnych za komunikowanie się wewnątrz UE" - wyjaśnił Krawczyk.

Czwartym tematem szczytu będą stosunki UE z krajami trzecimi. Jak powiedział Krawczyk, spora grupa państw nastawia się na dyskusję o relacjach UE z krajami afrykańskimi. "Myślę, że można się spodziewać, że przedstawiciel Polski podniesie także tematykę relacji między UE a jej wschodnimi sąsiadami" - dodał prezydencki minister.

W środę kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że spór między Warszawą i Moskwą o dostawy polskiego mięsa na rosyjski rynek może zostać rozwiązany "w niedalekiej przyszłości", co umożliwi UE rychłe rozpoczęcie negocjacji z Rosją na temat nowej umowy o współpracy i partnerstwie.

Elwira Wielańczyk (PAP)

eaw/ icz/ mc/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)