Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Procedury w rejestrowaniu komitetów i list wyborczych

0
Podziel się:

Do zarejestrowania w PKW komitetu wyborczego
wystarczą podpisy tysiąca osób. Aby zarejestrować listę wyborczą w
danym okręgu potrzeba 5 tys. podpisów. Kandydat na senatora musi
poprosić o autografy 3 tys. osób.

Do zarejestrowania w PKW komitetu wyborczego wystarczą podpisy tysiąca osób. Aby zarejestrować listę wyborczą w danym okręgu potrzeba 5 tys. podpisów. Kandydat na senatora musi poprosić o autografy 3 tys. osób.

Komitet wyborczy może zgłosić w każdym okręgu wyborczym jedną okręgową listę kandydatów na posłów.

Lista okręgowa powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tys. wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu. Komitet wyborczy, który zarejestrował listy okręgowe co najmniej w połowie okręgów wyborczych, może już zgłaszać dalsze listy, bez poparcia zgłoszenia podpisami wyborców.

W Polsce jest 41 okręgów wyborczych, więc do zarejestrowania list na terenie całego kraju, trzeba zebrać podpisy w co najmniej 21 okręgach. To łącznie 105 tys. podpisów.

Zebranie podpisów to nie wszystko. Trzeba jeszcze zapełnić listę kandydatami - nie może być ich mniej, niż posłów wybieranych w danym okręgu, jednocześnie nie może być więcej, niż dwukrotność liczby posłów wybieranych w danym okręgu.

Największym okręgiem jest Warszawa, z której na Wiejską dostaje się 19 posłów, zaś najmniejszym - okręg obejmujący części powiatów częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego i myszkowskiego - do Sejmu wchodzi z tego okręgu 7 osób.

Każda lista ma swój numer. Te komitety, które pierwszy raz startują w wyborach, otrzymują numer od PKW - po losowaniu.

W pierwszej kolejności losowane są numery dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich okręgach wyborczych.

By kandydować do Senatu należy zebrać podpisy co najmniej 3 tys. wyborców. Zgłoszenia każdego kandydata na senatora dokonuje się odrębnie, nawet w przypadku, gdy komitet wyborczy zgłasza więcej niż jednego kandydata. Wówczas zgłoszenie każdego z kandydatów musi być poparte odrębnie podpisami wyborców. (PAP)

stk/ la/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)