Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof. Kulesza o kompetencjach rad oraz wójtów

0
Podziel się:

Rada miasta czy gminy ustanawia zasady i
kierunki działania; wójt, burmistrz i prezydent zarządzają gminą,
dzielnicą czy miastem i wykonują decyzje rady - tłumaczy
kompetencje organów samorządu twórca reformy samorządowej z 1998
roku, prof. prawa Uniwersytetu Warszawskiego Michał Kulesza.

Rada miasta czy gminy ustanawia zasady i kierunki działania; wójt, burmistrz i prezydent zarządzają gminą, dzielnicą czy miastem i wykonują decyzje rady - tłumaczy kompetencje organów samorządu twórca reformy samorządowej z 1998 roku, prof. prawa Uniwersytetu Warszawskiego Michał Kulesza.

"Zarządzanie gminą, czy miastem należy do wójta, burmistrza lub prezydenta. To on podejmuje wszelkie działania związane z praktycznym zarządzaniem: wydaje różne decyzje, postanowienia. Rada z kolei ustala pewne zasady, które wiążą burmistrza, wójta czy prezydenta" - powiedział w środę PAP prof. Kulesza.

Jak podkreślił, rada uchwala plan zagospodarowania przestrzennego, budżet czy program gospodarczy lub przepisy miejscowe, dotyczące np. zasad gospodarowania mieniem.

"W tych ramach wójt, burmistrz czy prezydent musi się poruszać. One go tak samo wiążą, jak wiążą go przepisy prawa powszechnie obowiązującego" - tłumaczy Kulesza.

Według niego, jeżeli prezydent, burmistrz czy wójt chciałby wprowadzić w życie jakiś swój własny pomysł czy projekt, który mieści się w ramach zasad czy kierunków ustanowionych już przez radę gminy lub miasta, może to zrobić bez potrzeby pytania rady o zdanie.

"Jeżeli natomiast pomysł, czy projekt nie mieści się w ramach tych zasad i kierunków, wówczas burmistrz wnosi do rady o zmianę jakiegoś dokumentu, planu zagospodarowania przestrzennego, czy budżetu" - podkreśla Kulesza.

Jak dodał, rada musi to wówczas przegłosować - nie zawsze jednak zgodnie z wolą burmistrza. "To już zależy od tego, jaki w danej radzie jest układ głosów, siła polityczna zdolność do współpracy; czy burmistrz przekonał radnych, czy nie" - zaznaczył profesor.

Podkreślił, że takie kwestie jak choćby budżet, wójt, burmistrz i prezydent musi zrealizować, ponieważ jest z tego rozliczany przez radę - dostaje absolutorium.(PAP)

mkr/ par/ fal/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)