Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt ustawy medialnej

0
Podziel się:

Likwidacja abonamentu radiowo-telewizyjnego,
finansowanie mediów publicznych z Funduszu Zadań Publicznych, 7-
osobowa KRRiT, której członkowie zmieniają się rotacyjnie,
dwuletnie licencje programowe - to podstawowe założenia projektu
ustawy medialnej, który zaprezentowały w czwartek PO, PSL i SLD.

Likwidacja abonamentu radiowo-telewizyjnego, finansowanie mediów publicznych z Funduszu Zadań Publicznych, 7- osobowa KRRiT, której członkowie zmieniają się rotacyjnie, dwuletnie licencje programowe - to podstawowe założenia projektu ustawy medialnej, który zaprezentowały w czwartek PO, PSL i SLD.

Projekt zakłada likwidację od 1 stycznia 2010 roku abonamentu radiowo-telewizyjnego (poprzez uchylenie ustawy o opłatach abonamentowych). Media publiczne mają być finansowane z Funduszu Zadań Publicznych, którego środki będą pochodziły z budżetu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W 2010 roku finansowanie to ma być na poziomie 600-800 milionów złotych.

Proponowane rozwiązania przewidują powołanie nowej siedmioosobowej KRRiT. Trzech członków KRRiT ma wskazywać Sejm; po dwóch Senat i prezydent.

Członkowie KRRiT mają być powoływani spośród osób "wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie mediów audiowizualnych i rynku medialnego, posiadających co najmniej dwie rekomendacje udzielone przez uczelnie akademickie lub ogólnokrajowe stowarzyszenia twórców i dziennikarzy".

Wchodzący do KRRiT mieliby być wymieniani rotacyjnie - co dwa lata zmieniałby się przedstawiciel Sejmu, a co trzy lata - Senatu i prezydenta. KRRiT miałaby podejmować decyzje bezwzględną większością głosów, a nie - tak jak dotychczas- większością 2/3 głosów.

Kadencja dotychczasowej, 5-osobowej KRRiT ma wygasać z dniem wejścia w życie ustawy, będą oni jednak pełnić swoje funkcje do czasu powołania nowej Rady.

Projekt wprowadza instytucję licencji programowej, która ma określać zadania powierzane dostawcy usług medialnych w ramach poszczególnych programów, z jednoczesnym przyznaniem przez KRRiT środków z Funduszu Zadań Publicznych na realizację tych zadań.

10 proc. wydatków na media będzie rozdzielanych w otwartych konkursach, o środki z tej puli będą mogli starać się również nadawcy prywatni. Licencji programowej udzielać będzie KRRiT, na okres 2 lat.

Projekt przewiduje utworzenie Rady Programowej, będącej organem opiniodawczym KRRiT, która będzie oceniać poziom i jakość programów nadawców, opiniować programy lub audycje finansowanych ze środków Funduszu Zadań Publicznych.

Rada Programowa ma liczyć 15 członków. Po jednym wydelegują ministrowie kultury, nauki oraz edukacji, w 12 powoływać będzie KRRiT spośród osób "legitymujących się dorobkiem i doświadczeniem w sferze kultury lub usług medialnych".

Projekt zmienia też strukturę organizacyjną telewizji publicznej. Przewiduje powołanie 16 regionalnych spółek telewizyjnych, które zostaną utworzone na bazie dotychczasowych oddziałów terenowych TVP - te ostatnie zostaną zlikwidowane.

Regionalne spółki radiowe i telewizyjne mają mieć jednoosobowe zarządy. Projekt zmniejsza liczbę członków rad nadzorczych - z obecnych 5-9 do trzech, spośród których dwóch powoływać ma KRRiT, a jednego minister skarbu.

Wnioskodawcy proponują też 50-procentowe zwolnienie z opłat za używanie częstotliwości nadawców pożytku publicznego: szkół publicznych, uczelni lub jednostek organizacyjnych gminy powołanych do prowadzenia działalności kulturalnej.(PAP)

laz/ la/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)