Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt ustawy o wynagrodzeniach za dyżury lekarskie trafił do podkomisji

0
Podziel się:

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o
zakładach opieki zdrowotnej, w którym zapisano m.in., że lekarze
będą otrzymywać wynagrodzenie za dyżury tak jak za godziny
nadliczbowe, trafił do podkomisji wyłonionej spośród członków
sejmowych komisji: zdrowia oraz edukacji, nauki i młodzieży.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, w którym zapisano m.in., że lekarze będą otrzymywać wynagrodzenie za dyżury tak jak za godziny nadliczbowe, trafił do podkomisji wyłonionej spośród członków sejmowych komisji: zdrowia oraz edukacji, nauki i młodzieży.

Jak powiedział we wtorek podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Ludwik Grabowski, obecne przepisy ustawy o ZOZ-ach, regulujące sposób pełnienia dyżurów przez pracowników medycznych (nie tylko lekarzy, ale też pielęgniarki czy położne)
są niezgodne z jedną z unijnych dyrektyw.

Jak wyjaśnił, według orzeczeń wydanych przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości przepisy unijne należy interpretować tak, że dyżur jest traktowany jak czas pracy, jeśli lekarz musi w tym czasie przebywać na terenie szpitala. Dyżur jest pracą, nawet jeśli w tym czasie nic się nie dzieje i lekarz może odpoczywać. Dlatego, jak poinformował, rząd przygotował projekt nowelizacji.

"Projekt (...) przewiduje, że dyżur medyczny będzie wynagradzany na zasadach określonych w Kodeksie pracy, tj. wysokość wynagrodzenia za dyżur zostanie zrównana z wysokością wynagrodzenia za godziny nadliczbowe" - powiedział Grabowski.

Zmienić mają się też przepisy dotyczące certyfikowania zakładów opieki zdrowotnej. Zajmować się ma tym powoływana raz na cztery lata przez ministra zdrowia Rada Akredytacyjna. Maksymalnie może ona liczyć 12 osób. Członkowie rady mają reprezentować różne środowiska, a ich bezstronność ma zagwarantować przepis, zobowiązujący członków rady i ich współmałżonków do składania co roku oświadczeń o wykonywanej działalności i o uzyskiwanych z różnych źródeł dochodach i korzyściach materialnych.

Projekt przewiduje też zmianę jednego artykułu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, co ma uregulować przekazywanie dotacji na świadczenia zdrowotne wykonywane w ramach praktyk studentów kierunków medycznych. Dotacje na zabiegi, wykonywane w trakcie praktyk studentów akademii i uniwersytetów medycznych (podległych ministrowi zdrowia), mają pochodzić z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Usługi świadczone w trakcie nauki studentów innych uczelni (podległych ministrowi nauki) mają być finansowane z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. (PAP)

ula/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)