Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokuratura i sądy znajdą się w systemie Schengen w styczniu

0
Podziel się:

Dopiero od stycznia polska prokuratura i
sądy będą mogły korzystać z komputerowego systemu Schengen,
dającego dostęp do wielu ważnych danych o obywatelach. Resort
sprawiedliwości liczy, że przyśpieszy on postępowania.

Dopiero od stycznia polska prokuratura i sądy będą mogły korzystać z komputerowego systemu Schengen, dającego dostęp do wielu ważnych danych o obywatelach. Resort sprawiedliwości liczy, że przyśpieszy on postępowania.

Rzeczniczka ministerstwa sprawiedliwości prok. Ewa Piotrowska poinformowała PAP, że w resorcie opracowano dla sądów i prokuratur program dający im dostęp do komputerowego systemu Schengen. "Wdrażanie nowych projektów zawsze jest trudne. System ma działać od stycznia, choć nie możemy wykluczyć pewnego opóźnienia" - powiedziała.

Jej zdaniem, są wszelkie szanse, że dostęp do informacji z sieci komputerowej Schengen usprawni postępowania w prokuraturach i sądach.

"W tej bazie danych są rejestrowane istotne informacje: o osobach bez prawa wjazdu do określonych państw, poszukiwanych, ściganych czy potrzebujących szczególnej ochrony lub tzw. nadzoru niejawnego. Są też dane o skradzionych pojazdach, działach sztuki, zaginionej broni czy wykaz numerów skradzionych dokumentów lub banknotów. Dostęp do takiej bazy to dla nas wielkie ułatwienie" - mówiła Piotrowska.

W jej opinii, trudno dziś oceniać, jak zmieni się praktyka działania sądów czy prokuratur, gdy Polska będzie już częścią układu z Schengen.

"Myślę, że sądy nadal będą bez zmian orzekać wobec niektórych podejrzanych zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu. Istotą tego zakazu jest bowiem zobowiązanie podejrzanego do pozostawania w Polsce. Mimo że granic nie ma, to one jednak obowiązują. Poza tym, do przekraczania niektórych granic Polski nadal potrzebny jest paszport" - dodała.

W nocy z 20 na 21 grudnia Polska wchodzi do strefy Schengen. Podniesione zostaną szlabany na przejściach z Litwą, Czechami, Słowacją i Niemcami, a równocześnie zaostrzone zostaną kontrole na odcinkach z Ukrainą, Białorusią i Rosją, bo tu przebiegać będzie zewnętrzna granica układu. Razem z Polską do Układu z Schengen dołączą inne nowe państwa UE (poza Cyprem oraz Bułgarią i Rumunią), czyli: Czechy, Węgry, Słowacja, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia i Malta.

Układ z Schengen znosi kontrolę na wewnętrznych granicach państw- sygnatariuszy dokumentu. Do strefy Schengen należą obecnie prawie wszystkie - poza Wielką Brytanią i Irlandią - państwa UE, a także Norwegia i Islandia, które nie wchodzą w skład Wspólnoty.

Wejście do Schengen będzie oznaczało dla Polaków przede wszystkim zniesienie kontroli paszportowych na tzw. granicy wewnętrznej - z Litwą, Słowacją, Niemcami i Czechami. Zachowane zostaną kontrole paszportowe przy odlotach do państw Schengen; zniesienie kontroli na lotniskach ma zostać wdrożone do końca marca 2008 roku. (PAP)

wkt/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)