Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokuratura: śledztwo ws. domniemanych więzień CIA przedłużone

0
Podziel się:

Prokuratura Generalna przedłużyła do 11 lutego 2014 roku śledztwo w sprawie
domniemanych więzień CIA w Polsce - poinformował w środę PAP rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w
Krakowie prok. Piotr Kosmaty.

Prokuratura Generalna przedłużyła do 11 lutego 2014 roku śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce - poinformował w środę PAP rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie prok. Piotr Kosmaty.

Według rzecznika "wniosek motywowany był koniecznością wykonania zaplanowanych czynności procesowych".

W prowadzonym od sierpnia 2008 r. śledztwie prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm. Media informowały, że zarzuty w tej sprawie usłyszał b. szef Agencji Wywiadu Zbigniew Siemiątkowski - oficjalnie nikt tego nigdy nie potwierdził. W lutym 2012 r. śledztwo, prowadzone początkowo w Warszawie, przekazano Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie.

Status pokrzywdzonych w śledztwie ma dwóch więźniów CIA twierdzących, że byli przetrzymywani także w Polsce - Saudyjczyk Abd al-Rahim al-Nashiri oraz Palestyńczyk Abu Zubaida. Obaj zaskarżyli do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu "przewlekłość i nieefektywność polskiego śledztwa". Trybunał zbada ich skargi 2 i 3 grudnia.

W środę organizacja Amnesty International (AI) poinformowała na swojej stronie internetowej, że "Jemeńczyk Walid bin Attash został trzecią osobą o uznanym statusie ofiary w trwającym od pięciu lat śledztwie polskiej prokuratury w związku z naruszeniami praw człowieka, jakich na terytorium Polski mogło się dopuścić CIA".

W czerwcu na konferencji AI w Warszawie mec. Mariusz Paplaczyk poinformował, że w imieniu więźnia Guantanamo, Jemeńczyka Walida Mohammada bin Attasha, wysłał krakowskiej prokuraturze wniosek o uznanie go za pokrzywdzonego. Attash utrzymuje, że w 2003 r. był torturowany w tajnym więzieniu CIA w Polsce. Adwokat dodał, że wniósł o przesłuchanie w drodze pomocy prawnej m.in. b. prezydenta USA George'a Busha, szefów CIA oraz o przeprowadzenie wizji lokalnej w Kiejkutach na Mazurach (gdzie w ośrodku wywiadu miało się mieścić tajne więzienie CIA).

"Potwierdzam, że do Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie w toku śledztwa zgłosili się pełnomocnicy osoby, która twierdzi, że była nielegalnie przetrzymywana na terenie Polski. Z uwagi na dobro śledztwa i jego charakter prokuratura nie podaje żadnych bliższych informacji na ten temat" - powiedział w środę PAP prok. Kosmaty. (PAP)

hp/ itm/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)