Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protest poznańskiej kurii przeciw artykułowi nt współpracy księży z SB

0
Podziel się:

Przeciwko pozbawianiu dobrego imienia kapłanów
i wykładowców Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu,
którzy zostali opisani w artykule "Teologia i agentura"
opublikowanym w czwartek w gazecie "Polska Głos Wielkopolski",
zaprotestowała Kuria Metropolitalna w Poznaniu.

Przeciwko pozbawianiu dobrego imienia kapłanów i wykładowców Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu, którzy zostali opisani w artykule "Teologia i agentura" opublikowanym w czwartek w gazecie "Polska Głos Wielkopolski", zaprotestowała Kuria Metropolitalna w Poznaniu.

"Wymowa artykułu jest jednoznaczna: pozbawia on dobrego imienia osoby, które cieszą się uznaniem i autorytetem. Szczególnie nieetyczne jest oskarżenie o współpracę kapłana, który od ośmiu lat nie żyje i jest całkowicie pozbawiony możliwości osobistej obrony" - głosi przesłane mediom oświadczenie kurii.

Dziennik "Polska Głos Wielkopolski" opublikował w czwartek artykuł, w którym pod adresem kilku kapłanów i wykładowców Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu padają zarzuty dotyczące współpracy ze służbami bezpieczeństwa PRL.

"W dokumentach pozostałych po SB znaleźliśmy nazwiska bardzo znanych kościelnych naukowców, autorów licznych religijnych publikacji, promotorów wielu prac teologicznych. Wszyscy zostali zarejestrowani do rozpracowywania poznańskich uczelni katolickich. Żaden z kapłanów nie przyznaje się do współpracy. Wszyscy jednak w rozmowie z +Polską Głosem Wielkopolskim+ potwierdzili, że kontaktowali się z funkcjonariuszami SB" - napisał autor artykułu Krzysztof M. Kaźmierczak.

W artykule przedstawiono nazwiska księży, którzy byli zarejestrowani jako TW wraz z numerami i kryptonimami nadanymi im przez SB. Przedstawieni w artykule żyjący księża w rozmowie z dziennikarzem zaprzeczają swojej współpracy, choć przyznają, że kontaktowali się z SB ze względu na pełnione przez siebie funkcje. Niektórzy z nich spotykali się z funkcjonariuszami w swoich mieszkaniach, a jeden odbierał w domu paszport od funkcjonariusza.

Jak poinformował PAP rzecznik kurii Maciej Szczepaniak, metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki zapoznał się z dotychczasowymi wynikami badań powołanej przez siebie Komisji Naukowej ds. Najnowszej Historii Archidiecezji Poznańskiej (1945- 1990).

"Na ich podstawie (arcybiskup - przyp. PAP) stwierdza, że szczątkowa zawartość udostępnionych przez IPN materiałów, dotyczących wymienionych w artykule duchownych, nie daje podstaw do orzeczenia o ich świadomej i tajnej współpracy" - poinformował PAP rzecznik prasowy kurii.

Nie jest znany termin zakończenia prac powołanej przez abp. Gądeckiego komisji, która oprócz przebadania ew. współpracy księży z SB chce też przedstawić metody, jakimi posługiwali się funkcjonariusze bezpieki.(PAP)

kpr/ malk/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)