Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przed pielgrzymką Benedykta XVI - dziennikarskie spotkania na trasie

0
Podziel się:

Wizyta papieża Benedykta XVI na terenie obozu
zagłady Auschwitz-Birkenau będzie miała ogromne znaczenie dla
mojego narodu - uważa niemiecki ksiądz Manfred Deselaeres,
pracujący w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Wizyta papieża Benedykta XVI na terenie obozu zagłady Auschwitz-Birkenau będzie miała ogromne znaczenie dla mojego narodu - uważa niemiecki ksiądz Manfred Deselaeres, pracujący w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Spotkanie w oświęcimskim centrum było jednym z punktów, kończącego się we wtorek, dziennikarskiego objazdu trasy pielgrzymki Benedykta XVI do Polski.

Według ks. Deselaeresa, mimo że papież przybędzie do Oświęcimia przede wszystkim jako głowa Kościoła powszechnego, to jest synem narodu niemieckiego, który ten obóz stworzył. Wizyta będzie służyła zaleczeniu głębokiej rany, jaka powstała między Niemcami a Polakami i Niemcami a Żydami, a także między chrześcijaństwem a judaizmem - uważa niemiecki ksiądz.

Staramy się stworzyć u boku Auschwitz-Birkenau początek cywilizacji miłości. Nie może nam towarzyszyć siła zła, siła nienawiści lecz siła miłości, bo do niej należy ostatnie słowo" - podkreślił ks. Deselaeres.

Papież będzie w Oświęcimiu 28 maja, tuż przed odlotem do Rzymu. W byłym obozie Auschwitz pomodli się przed Ścianą Śmierci i w celi o. Maksymiliana Kolbe. W Birkenau Benedyktowi XVI będą towarzyszyć byli więźniowie i przedstawiciele społeczności żydowskiej. Nieoficjalny wciąż jeszcze program pielgrzymki przewiduje też 6- minutową wizytę w Centrum Dialogu i Modlitwy.

Organizatorzy oświęcimskiej części pielgrzymki podkreślają, że będą to przede wszystkim spotkania modlitewne o kameralnym charakterze.

Ks. Piotr Iwanek z Duszpasterstwa Akademickiego, który koordynuje przygotowania do spotkania papieża z młodzieżą, 27 maja na krakowskich Błoniach, spodziewa się uczestnictwa 250 tys. młodych ludzi, w tym dużych grup z Ukrainy i Niemiec. Każdy z nich weźmie ze sobą skałę z wyrytą nazwą miejscowości. Po przetransportowaniu do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach z tych skał wzniesione zostanie Centrum Jana Pawła II.

W sanktuarium w Łagiewnikach podkreśla się, że będzie to trzecia wizyta głowy Kościoła w ostatnich latach. "Ta wizyta to nie tylko hołd oddany poprzednikowi, ale i potwierdzenie akceptacji tego miejsca" - powiedziała dziennikarzom siostra Elżbieta Siepak. "Traktujemy tę wizytę jako kolejny dar Boga. Widzimy, jak naszej ojczyźnie potrzebne jest Boże miłosierdzie. Modlimy się, żeby owoce wizyty Benedykta XVI służyły przede wszystkim naszej ojczyźnie" - dodała. (PAP)

woj/ skz/ aja/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)