Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przedstawiciele rządu i samorządów spotkali się z oświatowymi związkami

0
Podziel się:

Przedstawiciele samorządów zostali włączeni w
negocjacje rządu z oświatowymi związkami zawodowymi. Tematem
trójstronnego spotkania, które odbyło się we wtorek w MEN były
plany rządu dotyczące przekazania większej odpowiedzialności za
szkoły władzom terytorialnym.

*Przedstawiciele samorządów zostali włączeni w negocjacje rządu z oświatowymi związkami zawodowymi. Tematem trójstronnego spotkania, które odbyło się we wtorek w MEN były plany rządu dotyczące przekazania większej odpowiedzialności za szkoły władzom terytorialnym. *

Jak poinformował PAP uczestnik wtorkowych rozmów, sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, samorządy popierają rządowe plany decentralizacji oświaty i innych zmian organizacyjnych.

Jego zdaniem, samorządy są zadowolone z propozycji obniżenia wieku szkolnego oraz z idei zagwarantowania większego wpływu lokalnej społeczności na edukację na danym terenie. Samorządy mają też nadzieję, że proponowana przez rząd korekta przepisów dotyczących administrowania szkołami będzie dla wszystkich stron korzystna.

Jako przykład podał proponowane zmiany w obowiązkach kuratora. Obecnie kurator zatwierdza decyzję samorządu o likwidacji lub przekształceniu szkoły. "To czysto uznaniowa decyzja i często wykorzystywana politycznie. Wolelibyśmy, żeby samorząd sam decydował o tym, a kurator miałby obowiązek, jeśli wykryje niezgodność z prawem, zaskarżyć uchwałę gminy do wojewody. Chodzi o to, żeby prawo było przestrzegane, ale skoro to my mamy prowadzić szkoły, musimy mieć możliwość podejmowania decyzji administracyjnych" - powiedział Porawski.

Dodał, że niektóre z proponowanych przez rząd lub samorządy rozwiązań budzą zaniepokojenie związków zawodowych. Np. propozycja, aby w szkołach zawodowych mogli uczyć specjaliści, którzy nie są formalnie nauczycielami. Jednak, jak przekonywał Porawski, to konieczność, jeśli szkolnictwo zawodowe rzeczywiście ma kształcić wysokiej klasy profesjonalistów.

Jak poinformował, w najbliższy piątek przedstawiciele samorządów i Związku Nauczycielstwa Polskiego mają się spotkać i omówić plan dalszych, dwustronnych konsultacji. Wyraził nadzieję, że pomoże im to wspólnie działać na rzecz oświaty, m.in. negocjować z rządem podwyższenie subwencji oświatowej.

Jak powiedział po wtorkowych rozmowach sekretarz stanu w kancelarii premiera Michał Boni, spotkania związków zawodowych z reprezentantami związków samorządów terytorialnych odbywają się zbyt rzadko. "Gdyby takie spotkania odbywały się częściej, byłoby łatwiej załagodzić pewne konflikty i dojść do porozumienia" - podkreślił.

Według prezesa ZNP Sławomira Broniarza wciąż nie ma pewności, że po wprowadzeniu proponowanych przez rząd zmian nie spadnie jakość edukacji. Wyraził nadzieję, że wątpliwości rozwieją dwustronne rozmowy z samorządowcami.

"W kwestiach kluczowych różnimy się i to w sposób istotny. Niejasność przepisów proponowanych przez MEN jeszcze to potęguje. Jest potrzeba bilateralnych rozmów między związkami zawodowymi a samorządami po to, abyśmy mogli sobie te wzajemne nieufności zlikwidować" - powiedział Broniarz.

Następne negocjacje związków z rządem mają się odbyć w poniedziałek. (PAP)

ula/ abe/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)