Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przyjęto Plan Działania dla Procesu Praskiego ws. migracji

0
Podziel się:

Zwalczanie nielegalnej emigracji, pomoc dla ofiar handlu ludźmi oraz
wprowadzanie programów wspierających legalną emigrację to niektóre punkty Planu Działania,
przyjętego w piątek w Poznaniu podczas II Konferencji Ministerialnej na temat Procesu Praskiego.

Zwalczanie nielegalnej emigracji, pomoc dla ofiar handlu ludźmi oraz wprowadzanie programów wspierających legalną emigrację to niektóre punkty Planu Działania, przyjętego w piątek w Poznaniu podczas II Konferencji Ministerialnej na temat Procesu Praskiego.

Konferencja została zorganizowana w ramach polskiej prezydencji. Wzięli w niej udział przedstawiciele 47 państw - z UE i krajów sąsiednich.

Przyjęty Plan Działania na lata 2012-2016 zawiera wytyczne dla krajów uczestniczących w Procesie Praskim, który poświęcony jest sprawom migracji z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, Zachodnich Bałkanów, Kaukazu Południowego, Azji Środkowej, Rosji oraz Turcji.

"Była to bardzo owocna konferencja a przyjęty plan jest bardzo ambitny. Jak uda się go zrealizować, to problemy migracji będą mogły być lepiej rozwiązywane niż dotychczas" - powiedział po zakończeniu konferencji podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Piotr Stachańczyk.

Zdaniem dyrektora generalnego spraw wewnętrznych Komisji Europejskiej Stefano Manservisiego wdrożenie planu uporządkuje kwestie migracji. "Uczymy się zarządzać migracją, a chcielibyśmy, aby migrację zastąpiła mobilność ludzi, którzy na określony czas emigrowaliby do innych krajów a potem zachcieli - bogatsi o nowe umiejętności - wrócić do swoich krajów" - powiedział Manservisi.

Konkretne działania w ramach Procesu Praskiego będą prowadzone przez wszystkie strony konferencji i będą finansowane z budżetu UE, poszczególnych państw i międzynarodowych organizacji zajmujących się problemami migracji. Unia Europejska przeznaczyła na jego realizację 3 mln euro.

Plan działań ułożono dla sześciu zagadnień zawartych we Wspólnej Deklaracji przyjętej podczas I Konferencji Ministerialnej Procesu Praskiego w Pradze w 2008 roku.

Konkretne projekty mają dotyczyć zapobiegania i zwalczania nielegalnej migracji, reintegracji powracających migrantów, promowania migracji legalnej, kwestii azylu oraz udzielania emigrantom ochrony międzynarodowej.

Uczestnicy konferencji zadeklarowali, że będą organizowali kampanie informacyjne na temat zagrożeń, jakie niesie nielegalna emigracja. Służby graniczne zostaną przeszkolone, jak zwalczać nielegalną imigrację oraz proceder handlu ludźmi.

Jak zauważono, strony procesu powinny podpisać między sobą umowy o współpracy dotyczącej dobrowolnego powracania z emigracji oraz wdrożyć specjalne programy adaptacyjne dla ofiar handlu ludźmi.

Mają też powstać projekty, które umożliwią legalną emigrację zarobkową, oraz takie, które pomogą w adaptacji legalnych emigrantów w krajach goszczących.

Ważnym zobowiązaniem konferencji jest też stworzenie w poszczególnych krajach prawa azylowego, które będzie odpowiadało międzynarodowym standardom oraz przeszkolenie pracowników policji czy sędziów, zajmujących się sprawami azylu.

W krajach uczestniczących w konferencji powstaną specjalne biura koordynujące pracę przy realizacji Planu Działania.

Każdego roku mają odbywać się spotkania eksperckie i co najmniej raz w roku będą spotykać się urzędnicy wysokiego szczebla, a co dwa lata ministrowie odpowiedzialni za migrację w poszczególnych krajach. Na spotkaniach ministerialnych uczestnicy dokonają oceny wdrażania Planu działania.

I Konferencja Ministerialna odbyła się w Pradze w 2008 r. W jej wyniku od stycznia 2009 do czerwca 2011 Unia Europejska realizowała projekt "Budowanie partnerstw migracyjnych" - "Building Migration Partnerships" (BMP).

W trakcie tej konferencji pojawiła się inicjatywa polityczna Czech, Polski, Węgier, Słowacji i Rumunii, która wdraża ideę globalnego podejścia do migracji; jest ona skierowana specjalnie do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, Zachodnich Bałkanów, Kaukazu Południowego, Azji Środkowej, Rosji oraz Turcji. W nawiązaniu do miejsca I Konferencji Ministerialnej BMP i dla uniknięcia utożsamiania procesu wyłącznie z projektem BMP, zmieniono jego nazwę na Proces Praski.

W poznańskiej konferencji wzięli udział ministrowie odpowiedzialni za kwestie migracyjne oraz ich przedstawiciele z państw Unii Europejskiej, krajów Europy południowo-wschodniej, zachodniej części Wspólnoty Niepodległych Państw, Kaukazu Południowego, Azji Środkowej, Rosji oraz Turcji. Łącznie w obradach wzięło udział około 160 osób z 61 delegacji, w tym przedstawiciele 47 państw.(PAP)

kpr/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)