Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przywódcy państw UE obradowali ws. zatrudnienia młodzieży

0
Podziel się:

#
zakończenie konferencji, wypowiedzi Merkel i Hollande'a
#

# zakończenie konferencji, wypowiedzi Merkel i Hollande'a #

12.11. Paryż (PAP/dpa) - II Konferencja nt. Zatrudnienia Młodzieży w Europie odbyła się we wtorek w Paryżu. Polskę reprezentował premier Donald Tusk. Prezydent Francji Francois Hollande podkreślił, że chodzi o przyszłość pokolenia, "które od lat jest dotknięte bezrobociem".

Strona francuska wskazywała, że celem konferencji było potwierdzenie politycznej woli walki z bezrobociem wśród młodzieży i zapewnienie konkretnych działań w ciągu najbliższych dwóch lat.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaakcentowała po zakończeniu konferencji, że w walce z bezrobociem wśród młodzieży w Europie w znacznej mierze chodzi o odpowiedzialność poszczególnych krajów. Wezwała państwa do szybkiego przedłożenia planów w tej dziedzinie, aby możliwe było zapewnienie niezbędnego finansowania na szczeblu europejskim.

We wrześniu br. w Unii Europejskiej bez pracy było ok. 5,6 mln młodych ludzi w wieku do 25. roku życia. 3,5 mln z nich to obywatele krajów strefy euro - wynika z danych biura statystycznego UE, Eurostatu.

W UE bez pracy jest co czwarty młody człowiek. Najgorsza sytuacja panuje w Grecji, gdzie według danych z lipca 2013 roku stopa bezrobocia wśród młodych ludzi wyniosła 57,3 proc; w Hiszpanii - 56,5 proc. we wrześniu 2013 roku, a w Chorwacji - 52,8 proc. w trzecim kwartale 2013 roku. Nie najlepiej jest też w innych krajach południa Europy. Na Cyprze stopa bezrobocia wśród młodych w trzecim kwartale 2013 roku wyniosła 43,9 proc., we Włoszech we wrześniu 2013 r. było to 40,4 proc., a w Portugalii - 36,9 proc.

W Polsce we wrześniu br. bez pracy pozostawało 26,3 proc. młodych ludzi, czyli podobnie jak we Francji, gdzie młodych bezrobotnych było 26,1 proc.

Najniższe bezrobocie wśród młodych zanotowano w Niemczech - 7,7 proc. - oraz w Austrii - 8,7 proc.

Francja opowiada się za przeznaczeniem do 2015 roku 45 miliardów euro z kasy unijnej na walkę z bezrobociem wśród młodzieży.

Na czerwcowym szczycie UE przywódcy uzgodnili, że kraje, które chcą korzystać ze środków na walkę z bezrobociem, powinny do końca roku wdrożyć program "Gwarancji dla młodych". Dzięki niemu osoby poniżej 25. roku życia mają otrzymywać ofertę pracy, możliwości dalszej edukacji albo szkolenia zawodowego w ciągu czterech miesięcy od chwili utraty pracy albo ukończenia szkoły.(PAP)

az/ mc/

15031957 15033906,arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)