Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przyznano nagrody "Kryształowej Brukselki" 2006

0
Podziel się:

Uniwersytet Jagielloński w kategorii Szkoły
Wyższe oraz dr Tomasz Golec w kategorii Nagroda Indywidualna - to
lauraci dwóch spośród sześciu przyznanych w czwartkowy wieczór w
Warszawie nagród "Kryształowej Brukselki" 2006 - odznaczenia dla
najlepszych i najbardziej aktywnych uczestników 6. Programu
Ramowego (2002-2006).

Uniwersytet Jagielloński w kategorii Szkoły Wyższe oraz dr Tomasz Golec w kategorii Nagroda Indywidualna - to lauraci dwóch spośród sześciu przyznanych w czwartkowy wieczór w Warszawie nagród "Kryształowej Brukselki" 2006 - odznaczenia dla najlepszych i najbardziej aktywnych uczestników 6. Programu Ramowego (2002-2006).

UJ jest zaangażowany w 44 międzynarodowe projekty z dziedziny nauk biomedycznych, chemicznych i humanistycznych. Łączna kwota projektów realizowanych w ramach 6. PR wyniosła prawie dziewięć mln euro.

Dr Golec z Zakładu Procesów Cieplnych Instytutu Energetyki w Warszawie wraz ze swoim zespołem prowadzi prace badawcze w zakresie procesów spalania w urządzeniach takich jak kotły i palniki pyłowe.

Pozostałymi zwycięzcami zostali: w kategorii Polska Akademia Nauk - Instytut Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego z Krakowa (w ramach 6. PR zrealizował 17 projektów), w kategorii Jednostki Badawczo-Rozwojowe - Instytut Medycyny Pracy im. J. Nosfera z Łodzi (zrealizował kilkadziesiąt projektów sfinansowanych przez Unię Europejską na kwotę 14 mln euro), w kategorii Duże Przedsiębiorstwa - ComArch S.A. (za udział w projektach telekomunikacyjnych i wspieranie mobilności osób starszych i niepełnosprawnych) oraz Instytut Technik Telekomunikacyjnych i Informatycznych Sp. z o.o. (za prowadzenie badań z zakresu aplikacji mobilnych, e-biznesu i społeczeństwa informacyjnego) w kategorii Małe i Średnie Przedsiębiorstwa.

Laureatów wyłoniła - powołana przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego - Kapituła "Kryształowej Brukselki". Obecny na uroczystości eurodeputowany Jerzy Buzek powiedział PAP, że "odkrywanie i opracowywanie innowacyjnych technologii jest jedynym sposobem, aby polska gospodarka była konkurencyjna dla firm europejskich. Instytucje dziś nagrodzone mogą śmiało zdobywać rynki zachodnie".

W poszczególnych kategoriach nominowani byli również: Szkoły Wyższe - Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska oraz Uniwersytet Warszawski.

W kategorii Polska Akademia Nauk - Instytut Chemii Bioorganicznej, Instytut Oceanologii, Instytut Podstawowych Problemów Techniki, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej.

W kategorii Jednostki Badawczo-Rozwojowe - Instytut Budownictwa Mechanizacji i Elektryzacji Rolnictwa, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Instytut Energetyki, Instytut Technologii Elektronowej.

W kategorii Duże Przedsiębiorstwa - Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o., PZL-Świdnik S.A., Rodan Systems S.A., Telekomunikacja Polska S.A.

W kategorii Małe i Średnie Przedsiębiorstwa - ASM Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o., BioinfoBank Institute, Innowacja Polska Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo badawczo-produkcyjne Optel Sp. z o.o.

W kategorii Nagroda Indywidualna - Aldona Dembińska-Kieć z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Janusz Hołtys z Politechniki Warszawskiej, Jan Rogut z Głównego Instytutu Górnictwa oraz Konrad Rydzyński z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Zapoczątkowane w 1984 r. Programy Ramowe są finansowanymi przez Komisję Europejską oraz grupę prywatnych instytucji inicjatywami wspierającymi prace badawcze, rozwój technologiczny, innowacje i towarzyszące im działania na poziomie europejskim.

Nagrody "Kryształowej Brukselki" po raz pierwszy przyznano w 2001 r. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Stocznia Gdynia, PZL-Świdnik S.A. czy Telekomunikacja Polska S.A.

Całkowity budżet 6. PR wynosił 17,5 mld euro.(PAP)

kap/ jer/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)