Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSL chce zmian w projekcie nowelizacji ustawy medialnej

0
Podziel się:

PSL chce modyfikacji założeń do projektu
nowelizacji ustawy medialnej przygotowywanego przez ministerstwo
kultury - poinformował PAP szef klubu parlamentarnego Stronnictwa
Stanisław Żelichowski. Ludowcy przekażą w przyszłym tygodniu swoje
"warunki brzegowe" autorom propozycji.

PSL chce modyfikacji założeń do projektu nowelizacji ustawy medialnej przygotowywanego przez ministerstwo kultury - poinformował PAP szef klubu parlamentarnego Stronnictwa Stanisław Żelichowski. Ludowcy przekażą w przyszłym tygodniu swoje "warunki brzegowe" autorom propozycji.

We wtorek szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział, że projekt nowelizacji ustawy medialnej trafi do Sejmu w ciągu 2-3 tygodni. Nie wiadomo jednak, czy tak się stanie, bo obecne założenia nie satysfakcjonują w pełni koalicyjnego PSL.

W piątek szef klubu Stronnictwa spotkał się z ekspertami medialnymi i rozmawiał z nimi na temat proponowanych przez Platformę zmian. Nie chciał jednak powiedzieć, jakich zmian oczekuje PSL. "Nie wypowiadamy się na razie dopóki nie będzie projektu ustawy" - podkreślił.

Najważniejsze założenia projektu ustawy o zadaniach nadawców publicznych opracowane w ministerstwie kultury mówią o połączeniu TVP i Polskiego Radia na poziomie regionów w jedną spółkę, wprowadzenie tzw. licencji programowych i finansowaniu mediów publicznych z podatku VAT.

PAP dowiedziała się nieoficjalnie, że ludowcom nie podobają się proponowane rozwiązania dotyczące mediów regionalnych. Zbliżony do kierownictwa klubu polityk powiedział PAP, że PSL chce, aby media regionalne, a zwłaszcza ośrodki TVP, zostały wzmocnione, a nie osłabione.

Według założeń resortu kultury w regionach z 17 rozgłośni PR oraz 16 oddziałów TVP powstałoby 16 spółek radiowo-telewizyjnych, finansowanych zarówno z FZP, jak i reklam.

Ludowcy rezygnują z forsowania swojego pomysłu, aby utrzymać abonament i pobierać go razem z opłatami za energię, chcą natomiast zmodyfikowania pomysłu dotyczącego finansowania programów misyjnych.

Według koncepcji przygotowanej w ministerstwie kultury finansowanie takich programów pochodziłoby z budżetu, a dokładniej z wpływów z należnego podatku VAT od działalności radiowej, telewizyjnej i reklamowej. Tymi pieniędzmi, zgromadzonymi w Funduszu Zadań Publicznych zarządzałaby trzyosobowa Rada Powiernicza powoływana przez Sejm.

Zdaniem PSL, formuła Funduszu Misji Publicznej powinna być zmieniona. "Uważamy, że telewizję trzeba wzmocnić, a nie osłabić" - powiedziało źródło PAP.

Poseł PSL Andrzej Grzyb przypomniał w piątkowej rozmowie z PAP, że jego partia oczekiwała jeszcze w czasie prac nad poprzednią nowelizacją ustawy medialnej, równowagi politycznej w desygnowaniu kandydatów do KRRiT.(PAP)

stk/ la/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)