Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ptasia grypa: Lokalne władze apelują o zachowanie ostrożności

0
Podziel się:

6.3.Warszawa (PAP) - Lokalne władze apelują do mieszkańców o
zachowanie ostrożności i zapewniają, że są odpowiednio
przygotowane na wypadek pojawienia się ognisk ptasiej grypy.
Akcja, która ma przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa, trwa
w Toruniu; do podobnych działań przygotowują się także inne
miasta.

*6.3.Warszawa (PAP) - Lokalne władze apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności i zapewniają, że są odpowiednio przygotowane na wypadek pojawienia się ognisk ptasiej grypy. Akcja, która ma przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa, trwa w Toruniu; do podobnych działań przygotowują się także inne miasta. *

"Polskie służby są przygotowane do zwalczania i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy" - powiedział w poniedziałek PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz szef Obrony Cywilnej Kraju Paweł Soloch. Zapewnił, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Jak poinformował Soloch, służby biorące udział w zabezpieczaniu i przewożeniu martwych ptaków mają odpowiedni sprzęt; kombinezony, maski, rękawice ochronne są na wyposażeniu zarówno powiatowych lekarzy weterynaryjnych, jak i straży pożarnej oraz wojska.

W Toruniu, gdzie wykryto przypadki zarażenia ptasią grypą u martwych łabędzi, trwa akcja, która ma przeciwdziałać rozprzestrzenieniu się wirusa. Od niedzieli zamknięty jest Bulwar Filadelfijski, wiodący pomiędzy Wisłą a murami Starego Miasta. Patrolują go policjanci i strażnicy miejscy.

W promieniu 3 km od "strefy zero" - miejsca gdzie znaleziono martwe ptaki - wjazd i wyjazd odbywa się tylko w wyznaczonych miejscach. Właściciele gospodarstw zostali poinformowani, że nie należy zabijać, wywozić czy sprzedawać drobiu, który znajduje się na tym terenie.

Władze Torunia apelują, aby omijać miasto, gdyż część dróg jest zamknięta, a każdy pojazd musi przejechać przez matę odkażającą. Władze miasta i policja apelują, by mieszkańcy korzystali z komunikacji miejskiej zamiast z samochodów. Zapowiedziano także akcję edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Straż pożarna poinformowała, że mieszkańcy miasta mogą się do niej zgłaszać po środki dezynfekujące.

Władze innych miast deklarują, że są przygotowane na wypadek pojawienia się przypadku ptasiej grypy.

W Łodzi wiceprezydent miasta Karol Chądzyński przypomniał, żeby nie dotykać martwych ani chorych ptaków, zwłaszcza dzikich i drobiu, jeść mięso tylko po ugotowaniu lub usmażeniu, myć dokładnie narzędzia po obróbce surowego drobiu, unikać ferm i siedlisk ptactwa. Zaznaczył, że służby sanitarne, weterynaryjne, straż miejska, policja i pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego są dobrze przygotowane.

Władze zaapelowały ponadto do mieszkańców, aby stosowali się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.

W szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi wyznaczono specjalny oddział, na który w razie potrzeby będą przyjmowani zarażeni pacjenci. Personel placówki został przeszkolony, a na oddziale i w izbie przyjęć przygotowano niezbędny sprzęt, w tym jednorazowe środki ochrony osobistej i dezynfekcyjne.

Także władze Olsztyna i powiatu olsztyńskiego zapewniają, że są przygotowane na wypadek pojawienia się w okolicy ptasiej grypy. W poniedziałek powołano tam specjalny zespół kryzysowy, mający kierować ewentualną akcją zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby.

Jak poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Olsztyna Czesław Małkowski, ruszył już system monitoringu, w który obok specjalistycznych służb włączono także taksówkarzy i firmy ochroniarskie.

Małkowski wyjaśnił, że ich zadaniem jest zgłaszanie do centrum kryzysowego każdego przypadku odkrycia martwych ptaków. Miasto przygotowało także kampanię informacyjną na temat ptasiej grypy i sposobów minimalizowania zagrożenia rozprzestrzeniania się choroby.

Z kolei stołeczna straż miejska apeluje do mieszkańców o zachowanie spokoju, o unikanie w miarę możliwości kontaktu z ptactwem oraz o zachowanie zasad higieny. Rzecznik prasowy stołecznej straży miejskiej Adam Godlewski zapewnił w poniedziałek w rozmowie z PAP, że służby miejskie są przygotowane na wypadek pojawienia się ptasiej grypy. Dodał, że już przy pierwszej fali ptasiej grypy w ubiegłym roku zostały opracowane odpowiednie plany, a prace koordynuje Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Warszawy.

Jak poinformował Godlewski, w stolicy podczas ostatniej doby straż miejska odnotowała trzykrotny wzrost liczby zgłoszeń o martwych ptakach w stosunku do całego tygodnia.

Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk otrzymał w poniedziałek raporty z gmin i starostw o stanie ich przygotowania w związku z pojawieniem się w Polsce wirusa ptasiej grypy - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody Agnieszka Majcher. Samorządowcy zapewniają, że w dolnośląskich miejscowościach służby weterynaryjne i ratownicze dysponują specjalnymi kombinezonami i butami ochronnymi.

Najprawdopodobniej też w najbliższych dniach każda dolnośląska gmina wytypuje cztery osoby, które zostaną specjalnie przeszkolone i zaszczepione do działania w najbliższym otoczeniu w razie wykrycia wirusa.

W województwie śląskim ustanowienie i utrzymanie ewentualnych stref ochronnych po wykryciu ognisk wirusa H5 może być szczególnie trudne ze względu na wysoki stopień zurbanizowania - uważa wojewoda Tomasz Pietrzykowski. Jak dodał, wszystkie służby w regionie są jednak odpowiednio przygotowane. Zaznaczył, że utrudnienia po ustanowieniu ewentualnych stref ochronnych będą dotyczyć przede wszystkim komunikacji. Komunikacja z i do strefy ochronnej jest możliwa tylko przez kilka punktów, tzw. śluz, w których są m.in. rozłożone maty nasączone środkami dezynfekującymi.

Rzecznik kujawsko-pomorskiej straży pożarnej Paweł Frątczak, który był w grupie 18 polskich strażaków, którzy niedawno odwiedzili Hongkong przy okazji światowych igrzysk strażaków, powiedział w poniedziałek PAP, że w tym kraju na każdym kroku informuje się o niebezpieczeństwie zarażenia się ptasią grypą.

"W miejscach publicznych spotyka się często tablice w języku angielskim i chińskim, a także rozdawane są ulotki przypominające jak ustrzec się ptasiej grypy. Wymienia się cztery zasady: nie karmić i nie zbliżać się do dzikich ptaków, myć ręce, gotować mięso i jajka, w przypadku infekcji dróg oddechowych odwiedzić lekarza" - powiedział Frątczak. Podkreślił, że te zasady są powszechne i w związku z zagrożeniem ptasią grypą należy je stosować również w Polsce.

Frątczak powiedział, że w Hongkongu można spotkać ludzi, którzy noszą maseczki zabezpieczające nos i usta. Z kolei w ogrodach zoologicznych zamknięte są działy z ptakami. (PAP)

bpi/ jaw/ rau/ mil/ sos/ skz/ rut/ mtb/ pru/ jra/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)