Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PZPPF apeluje o upublicznienie opinii dot. list refundacyjnych

0
Podziel się:

Polski Związek Pracodawców Przemysłu
Farmaceutycznego zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz o
upublicznienie opinii, będących podstawą decyzji o umieszczeniu
nowych leków na listach refundacyjnych.

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz o upublicznienie opinii, będących podstawą decyzji o umieszczeniu nowych leków na listach refundacyjnych.

W ocenie PZPPF "szczególnie cenne" byłyby ekspertyzy Agencji Oceny Technologii Medycznych, a ich upublicznienie posłuży transparentności procesu tworzenia list refundacyjnych.

Apel PZPPF ma związek z czwartkową publikacją "Rzeczpospolitej". Dziennik napisał, że zanim głośny ostatnio lek iwabradyna (stosowany na dusznicę - PAP) trafił ostatecznie na listę refundacyjną (jak spekulowały media miało się to stać tuż po spotkaniu b. wiceministra zdrowia Bolesława Piechy z przedstawicielem producenta iwabradyny - Serviera) firmy skupione w PZPPF próbowały do tego nie dopuścić.

Według "Rzeczpospolitej" PZPPF wspierało w tych działaniach Towarzystwo Farmaceutyczno-Ekonomiczne, a wśród jego założycieli są ludzie zawodowo związani z koncernem Polpharma. Jak napisała "Rz", Polpharmie mogło zależeć na zablokowaniu listy, ponieważ broni swoich wpływów na rynku leków kardiologicznych. Sama produkuje cztery takie leki, a iwabradyna jest konkurencyjnym środkiem.

W ocenie PZPPF, który zrzesza 20 krajowych producentów leków, publikacja "Rz" to próba odwrócenia uwagi od istoty zagadnienia, tj. "zakulisowych spotkań przedstawiciela resortu zdrowia z zagranicznym koncernem farmaceutycznym".

"Nieformalne działania zostały zestawione z oficjalnymi konsultacjami społecznymi, w których uczestniczył PZPPF - jako jeden z 58 opiniujących" - napisał Związek w przesłanym PAP oświadczeniu.

Według PZPPF "nadużyciem jest nazywanie procesu ministerialnych konsultacji +intensywnym lobbingiem+ lub interwencją zmierzającą do zablokowania listy leków".

Związek oświadczył, że "Rz" wprowadza czytelników w błąd, stwierdzając, że "firmy (zrzeszone w PZPPF) usiłowały zablokować listę leków refundowanych".

"Związek, czuł się w obowiązku poinformować resort zdrowia o wątpliwościach medycznych udokumentowanych w literaturze naukowej dotyczących 2 nowych leków na schizofrenię" - napisano w oświadczeniu.(PAP)

js/ itm/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)