Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada MHP niepokoi się o siedzibę; min. Zdrojewski: nic się nie zmienia

0
Podziel się:

Rada Muzeum Historii Polski wyraziła zaniepokojenie brakiem "jasno
sprecyzowanego" stanowiska ministerstwa kultury i kluczowych decyzji dotyczących siedziby muzeum.
"Nic się nie zmienia, szansa na rozpoczęcie realizacji w 2015 r. nadal istnieje" - mówi PAP
minister kultury.

Rada Muzeum Historii Polski wyraziła zaniepokojenie brakiem "jasno sprecyzowanego" stanowiska ministerstwa kultury i kluczowych decyzji dotyczących siedziby muzeum. "Nic się nie zmienia, szansa na rozpoczęcie realizacji w 2015 r. nadal istnieje" - mówi PAP minister kultury.

Konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 roku - zwyciężyła praca zespołu Paczowski et Fritsch z Luksemburga. Zgodnie z projektem gmach muzeum ma stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Na rozpoczęcie budowy gmachu muzeum w tym miejscu mają pozwolić pieniądze z UE.

W marcu szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski mówił, że realizacja inwestycji ma się zacząć w 2015 r., a zakończyć w 2018 r. i że nie są brane pod uwagę inne, tymczasowe lokalizacje. W sierpniu minister przyznał jednak, że rezerwowe lokalizacje wciąż są aktualne.

We wrześniu Rada Muzeum Historii Polski wystosowała oświadczenie w sprawie finansowania i lokalizacji Muzeum Historii Polski, w którym "z niepokojem stwierdza, że nadal brak kluczowych decyzji dotyczących inwestycji oraz że regularnie powracają dyskusje i wątpliwości w sprawie finansowania i lokalizacji obiektu, w których brak jasno sprecyzowanego stanowiska Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego".

Sygnatariusze oświadczenia przyznają, że trudne warunki budżetowe mogą spowolnić proces realizacji założonego projektu, ale - jak napisali - "przyszłość Muzeum nie powinna być warunkowana dostępnością środków europejskich". "Inwestycja tej rangi musi pilnie uzyskać konkretny i zobowiązujący wobec opinii publicznej plan działań i program finansowy. Po sześciu latach od wyboru lokalizacji Muzeum, a po czterech latach od rozstrzygnięcia konkursu na koncepcję architektoniczną debata powinna zostać ostatecznie zamknięta" - napisano w oświadczeniu Rady MHP.

"Uchwała Rady wyraża zniecierpliwienie i niezrozumienie dla takiej sytuacji, kiedy inwestycja, która powinna być sztandarem polskiej polityki pamięci, od wielu lat nie może uzyskać finansowania. Dodatkowo, chociaż już cztery lata temu został rozstrzygnięty konkurs architektoniczny, co kilka miesięcy powracają spekulacje i rozważania dotyczące lokalizacji Muzeum, w których Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego zdaje się nie mieć konsekwentnego stanowiska" - uważa dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski we wtorkowej rozmowie z PAP zapewnił jednak, że jego stanowisko w sprawie siedziby gmachu MHP nie uległo zmianie. "Nic się nie zmienia, a szansa na rozpoczęcie realizacji w 2015 roku nadal istnieje" - ocenił.

Jak tłumaczył, od czasu do czasu pojawiają się propozycje wykorzystania jakiegoś miejsca w charakterze siedziby tymczasowej. Jego zdaniem, jeżeli istniałaby konieczność długiego, wielomiesięcznego oczekiwania na środki unijne, to tymczasowa siedziba dla Muzeum Historii Polski przydałaby się tej instytucji - choćby w celach wystawienniczych.

"Rozpoczynamy budowę Muzeum Katyńskiego w Cytadeli; być może jest tam jeszcze miejsce do zagospodarowania? W żadnym wypadku nie dopuszczę jednak do sytuacji, w której tymczasowa siedziba stałaby się siedzibą stałą. Muzeum Historii Polski powinno powstać nad Trasą Łazienkowską" - zaakcentował Zdrojewski.

Minister uważa też, że wykorzystanie środków unijnych na realizację gmachu MHP to - w dobie ciągle odczuwalnego kryzysu ekonomicznego - najlepsze źródło tej inwestycji. Ocenił jednocześnie, że gdyby nie były one wystarczające - wówczas realizacja siedziby muzeum powinna uzyskać wsparcie również z budżetu państwa. "Uznaję więc opinię Rady Muzeum Historii Polski jako swoją" - zapewnił Zdrojewski.

Szef resortu kultury przyznał, że problemem jest opóźnienie dotyczące rozdysponowania unijnych środków. "Nadal nie mamy potwierdzonego budżetu na perspektywę finansową 2014-20, choć wynegocjowano już kwoty" - tłumaczył minister. UE ma przeznaczyć na polskie projekty w sferze kultury ok. pół miliarda euro.

Jak mówił, potwierdzenie wysokości środków finansowych do dyspozycji Polski może nastąpić jeszcze pod koniec tego roku lub w przyszłym roku. "Lista projektów kluczowych (dofinansowanych z UE) powinna być znana jesienią 2014 roku, a najpóźniej - w roku 2015. Dopiero potwierdzenie tej kwoty będzie oznaczało możliwość podpisania umowy z architektem gmachu Bohdanem Paczowskim i rozpoczęcie procesu przygotowania się do tej inwestycji. To kwestie kompletnie niezależne ode mnie, ale warunkują możliwość powstania tej inwestycji" - tłumaczył Zdrojewski.

Minister poinformował również, że kilka dni temu został poproszony przez minister rozwoju regionalnego Elżbietę Bieńkowską o wskazanie kilku inwestycji, które będą realizowane ze środków unijnych w następnej perspektywie finansowej (2014-20) na Mazowszu. "Postanowiłem wskazać trzy projekty. Na dwóch pierwszych miejscach - Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. To dwa kluczowe projekty, które traktuję jako priorytetowe" - zaznaczył minister.

Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. Jest instytucją podległą ministerstwu kultury.(PAP)

agz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)