Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Ministrów o zasadach użycia broni palnej przez CBA

0
Podziel się:

Funkcjonariusz Centralnego Biura
Antykorupcyjnego (CBA), zanim użyje broni palnej, musi wezwać do
podporządkowania się prawu, ostrzec o użyciu broni i oddać strzał
ostrzegawczy - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów. O przyjęciu
na posiedzeniu rządu rozporządzenia określającego te zasady
poinformowało we wtorek PAP Centrum Informacyjne Rządu.

*Funkcjonariusz Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), zanim użyje broni palnej, musi wezwać do podporządkowania się prawu, ostrzec o użyciu broni i oddać strzał ostrzegawczy - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów. O przyjęciu na posiedzeniu rządu rozporządzenia określającego te zasady poinformowało we wtorek PAP Centrum Informacyjne Rządu. *

Funkcjonariusz CBA może zrezygnować z tej procedury tylko wtedy, "gdy najmniejsza nawet zwłoka w oddaniu strzału może narazić kogokolwiek na utratę życia lub zdrowia" - czytamy w rozporządzeniu Rady Ministrów.

O każdym użyciu broni funkcjonariusz ma obowiązek zawiadomić dyżurnego CBA oraz swojego przełożonego. Musi też sporządzić notatkę w tej sprawie.

Jeżeli w wyniku strzału ktoś zostanie zraniony, funkcjonariusz ma obowiązek udzielić tej osobie pomocy przedmedycznej i zapewnić pomoc lekarza. O śmierci i zranieniu kogokolwiek przez funkcjonariusza CBA oficer dyżurny ma zawiadomić prokuratora.

Funkcjonariusze CBA nie mogą używać broni palnej w stosunku do kobiet w widocznej ciąży, dzieci do 13. roku życia, osób starych i o widocznym kalectwie.

Rada Ministrów wydała również rozporządzenie w sprawie obserwowania i rejestrowania zdarzeń przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Określiła w nim m.in. procedury legitymowania, zatrzymywania, przeszukania, kontroli osobistej, a także wydawania osobom poleceń określonego zachowania się.(PAP)

agz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)