Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Oświęcimska apeluje do rządu o pieniądze na przebudowę tzw. Starego Teatru

0
Podziel się:

Międzynarodowa Rada Oświęcimska, która zakończyła we wtorek w Oświęcimiu
dwudniowe obrady, zaapelowała do polskiego rządu, aby udzielił Państwowemu Muzeum
Auschwitz-Birkenau koniecznego wsparcia finansowego na przebudowę budynku tak zwanego Starego
Teatru dla potrzeb Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Międzynarodowa Rada Oświęcimska, która zakończyła we wtorek w Oświęcimiu dwudniowe obrady, zaapelowała do polskiego rządu, aby udzielił Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau koniecznego wsparcia finansowego na przebudowę budynku tak zwanego Starego Teatru dla potrzeb Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Rada z zadowoleniem przyjęła zarazem decyzję prezydenta Oświęcimia, który uznał, że utworzenie w budynku "Starego Teatru", tuż przy byłym niemieckim obozie Auschwitz, siedziby MCEAH jest celem publicznym. To otwiera drogę do adaptacji budynku dla potrzeb instytucji.

Adaptację "Starego Teatru" dotychczas uniemożliwiał brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który nadal nie został uchwalony. Przedstawiane przez prezydenta Marszałka wersje były nie do przyjęcia dla resortu kultury, który opiniuje plan zagospodarowania dla okolic byłego obozu.

Ustawa o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady z maja 1999 roku wprowadza zasadę, że plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Pomnika Zagłady sporządza samorząd. By mógł być uchwalony przez Radę Miejską, musi jednak uzyskać pozytywną opinię Ministerstwa Kultury. Dopiero na tej podstawie Rada Miejska może go przyjąć, co umożliwi jakiekolwiek prace budowlane.

Budynek "Starego Teatru" (tak zwany Theatergebaude), tuż za murami KL Auschwitz, podczas II wojny światowej służył Niemcom jako magazyn. Składowali tu między innymi zapasy cyklonu B, którym uśmiercano więźniów.

MCEAH to instytucja, która ma prowadzić wszystkie działania edukacyjne muzeum. Została utworzone decyzją rządu polskiego w 2004 roku. Pod aktem założycielskim podpisało się ponad dwustu byłych więźniów.

MRO w komunikacie wydanym po zakończeniu obrad poinformowała, że wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasz Merta przedstawił w ich trakcie informacje dotyczące nowej ustawy o Miejscach Pamięci. "Ustawa, która ma wkrótce trafić pod obrady parlamentu, między innymi definiuje i precyzuje takie pojęcia jak +upamiętnienie+ czy +Miejsce Pamięci+. Merta wyraził przekonanie, że nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2010 roku" - głosi komunikat.

Członkowie Rady zapoznali się też ze sprawozdaniem dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotra Cywińskiego na temat powstawania Fundacji Auschwitz-Birkenau, której rolą będzie obsługa Funduszu Wieczystego na rzecz konserwacji byłego obozu Auschwitz. "Członkowie Rady z dużą nadzieją przyjęli powstanie fundacji i wyrazili oczekiwanie, że wsparcie wielu państw pozwoli szybko utworzyć fundusz" - głosi komunikat.

Celem Fundacji Auschwitz-Birkenau jest zbudowanie Funduszu Wieczystego na potrzeby konserwacji terenów, budynków i ruin poobozowych, a także konserwacji i bezpiecznego przechowywania archiwaliów i przedmiotów oryginalnych. Fundacja powstała w odpowiedzi na trudną sytuację finansową Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Finansowana będzie z przychodów stałego Funduszu Wieczystego, którego wysokość powinna wynieść około 120 milionów euro. Konserwacją objętych będzie 155 obiektów i 300 ruin na 200 hektarach oraz archiwalia i zbiory.

Kolejne posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej zaplanowano na 17 listopada 2009 roku.

MRO jest organem opiniodawczo-doradczym szefa rządu w sprawach ochrony i zagospodarowania terenów byłego hitlerowskiego obozu Auschwitz oraz innych miejsc zagłady i byłych obozów koncentracyjnych, leżących w obecnych granicach Polski. Składa się z 25 osób z różnych krajów, będących autorytetami i wybitnymi znawcami problematyki II wojny światowej, obozów koncentracyjnych i holokaustu. Na czele Rady stoi Władysław Bartoszewski. (PAP)

szf/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)