Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radom: Zadośćuczynienie za czasowe odebranie dziecka rodzicom

0
Podziel się:

Radomski sąd przyznał 40 tys. zł
zadośćuczynienia dla rodziców i ich kilkuletniego dziecka od
szpitala w Radomiu. W czasie pobytu w placówce w moczu dziewczynki
znaleziono plemniki. Szpital zawiadomił prokuraturę i sąd rodzinny
o możliwości molestowania, co się jednak nie potwierdziło, ale na
czas wyjaśniania sprawy dziecko trafiło do rodziny zastępczej.

Radomski sąd przyznał 40 tys. zł zadośćuczynienia dla rodziców i ich kilkuletniego dziecka od szpitala w Radomiu. W czasie pobytu w placówce w moczu dziewczynki znaleziono plemniki. Szpital zawiadomił prokuraturę i sąd rodzinny o możliwości molestowania, co się jednak nie potwierdziło, ale na czas wyjaśniania sprawy dziecko trafiło do rodziny zastępczej.

O wyroku poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Sądu Okręgowego w Radomiu Justyna Mazur.

We wrześniu 2007 roku 3,5-letnia dziewczynka trafiła do radomskiego szpitala z bólem brzucha i biegunką. W trakcie leczenia dziecka w szpitalu wykonano serię podstawowych badań. Wówczas w moczu dziecka wykryto plemniki. Szpital zawiadomił o tym sąd rodzinny.

Na czas wyjaśnienia sprawy - około dwa miesiące - dziecko umieszczono w rodzinie zastępczej. "Chodziło o umieszczenie dziewczynki poza domem rodzinnym z uwagi na wątpliwości i uzasadnione podejrzenie, że w stosunku do dziecka dokonano czynu zabronionego" - wyjaśniła Mazur.

Biegły ginekolog stwierdził jednak, że dziewczynka nie była molestowana seksualnie. Według niego znalezienie plemników w moczu mogło być efektem pomyłki.

"Zdaniem biegłego być może wcześniej został zanieczyszczony nocnik, do którego dziecko się załatwiło i skąd mocz został zlany do pojemnika oddanego do analizy. Mogła mieć też miejsce pomyłka w laboratorium lub pomieszanie próbki z inną" - wyjaśniła Mazur.

Sąd rodzinny uznał w końcu, że nie ma podstaw do pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej. Rodzice, czując się pokrzywdzeni, złożyli do sądu pozew z powództwa cywilnego, domagając się odszkodowania od szpitala. Wyrok nie jest prawomocny.(PAP)

ilp/ wkr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)