Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Razem przeciwko przemocy" - międzynarodowe seminarium w Warszawie

0
Podziel się:

Rozmiary zjawiska handlu ludźmi można
porównać do góry lodowej - oficjalne statystyki oddają tylko
niewielką jej część, tymczasem co roku ofiarą tego procederu
padają tysiące głównie kobiet i dzieci - podkreślają uczestnicy
seminarium "Razem przeciwko przemocy".

Rozmiary zjawiska handlu ludźmi można porównać do góry lodowej - oficjalne statystyki oddają tylko niewielką jej część, tymczasem co roku ofiarą tego procederu padają tysiące głównie kobiet i dzieci - podkreślają uczestnicy seminarium "Razem przeciwko przemocy".

W międzynarodowym seminarium "Razem przeciwko przemocy - walka z przemocą wobec dzieci, młodzieży i kobiet w polskiej i europejskiej perspektywie", które od poniedziałku odbywa się w Warszawie, biorą udział m.in. przedstawiciele MSWiA, MPiPS, policji oraz wielu fundacji i organizacji pozarządowych.

Jak podkreślali przedstawiciele instytucji i organizacji zajmujących się walką z handlem ludźmi, bardzo ważną kwestią jest wprowadzenie do Kodeksu karnego definicji tego procederu. To jeden z priorytetów Krajowego Programu Zwalczania i Zapobiegania Handlowi Ludźmi na lata 2007-2008, którego założenia przedstawiła Celina Kuzak z MSWiA.

Jest to trzeci z kolei tego rodzaju program. Został zatwierdzony przez rząd w maju br. Przygotowuje go międzyresortowy zespół, a ma na celu m.in. usprawnienie koordynacji działań policji i Straży Granicznej oraz współpracy międzynarodowej. W ramach programu zostanie przeprowadzona kampania społeczna skierowana do Polaków wyjeżdżających do pracy za granicę, informująca o potencjalnych zagrożeniach. Ważną część programu stanowi wsparcie dla ofiar handlu ludźmi i pomoc w ich społecznej reintegracji.

Pomocą dla ofiar handlu ludźmi od 12 lat zajmuje się Fundacja La Strada. Jak zaznaczyła Stana Buchowska z Fundacji, powstanie tego programu to jeden z największych sukcesów La Strady, przełomowy krok w walce z handlem ludźmi.

Fundacja prowadzi m.in. program IRIS, który ma reintegrować ofiary handlu ludźmi, zarówno w sensie społecznym, jak i zawodowym. "Staramy się aktywizować ofiarę, zwalczać pasywną postawę, która sprawia, że staje się ona dożywotnim klientem pomocy społecznej, powoduje wtórne ubezwłasnowolnienie, a co za tym idzie, naraża na ponowne wykorzystanie" - mówiła Buchowska.

La Strada tworzy międzynarodową sieć - 9 organizacji pozarządowych działających w 9 krajach: Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Czechach, Macedonii, Mołdawii, Holandii, Ukrainie i w Polsce. Jej celem jest zapobieganie handlowi ludźmi i pomoc jego ofiarom. Swoje działania realizuje poprzez kampanie informacyjne i lobbing, kampanie prewencyjno-edukacyjne. "Ważnym elementem naszych działań jest wzmacnianie pozycji kobiet i propagowanie ich praw, a także ochrona przed przemocą i wykorzystywaniem" - podkreśliła Buchowska.

Handel ludźmi dotyczy przede wszystkim kobiet i dzieci - mówił mł. insp. Grzegorz Korsan z Centralnego Zespołu ds. Zwalczania Handlu Ludźmi Komendy Głównej Policji. Ofiary handlu ludźmi zmuszane są m.in. do prostytucji, przymusowej pracy, żebractwa. Polska jest zarówno krajem docelowym, do którego trafiają ofiary z Ukrainy, Bułgarii, Litwy, Rosji, Łotwy, Wietnamu Mongolii i Rumunii, jak i tranzytowym, zwykle dla ofiar, które mają trafić do Niemiec - dodał.

Według szacunków policji, w Polsce jest ok. 5 tys. prostytutek, z czego 1,5 tys. to cudzoziemki. Nie wiadomo, ile z nich pracuje wbrew swojej woli.

Obywatele polscy, którzy padają ofiarą handlu ludźmi, trafiają głównie do Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Francji. Ze względu na międzynarodowy zasięg tego procederu, tak ważna jest współpraca międzynarodowa wszystkich organów ścigania - podkreślił Korsan.

W szczególnie dramatycznej sytuacji są dzieci, które padają ofiarami handlu ludźmi - mówiła Katarzyna Fenik z Fundacji Dzieci Niczyje. W przypadku dzieci cudzoziemców, pozostawionych bez opieki, dodatkową barierą jest nieznajomość języka. Często są też problemy z ich identyfikacją, bo nie wiedzą lub nie potrafią powiedzieć, jak się nazywają, skąd pochodzą itp. - podkreśliła.

Fundacja pomaga takim dzieciom w przejściu procedur związanych z uzyskaniem statusu uchodźcy. Na podstawie umowy z Urzędem ds. Repatriacji i Cudzoziemców przedstawiciele fundacji zapewniają obecność psychologów podczas przesłuchań i dbają, by odbywały się w przyjaznych warunkach.

Fundacja Dzieci Niczyje, podobnie jak La Strada, współpracuje przy tworzeniu Krajowego Programu Zwalczania i Zapobiegania Handlowi Ludźmi.(PAP)

akw/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)