Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rektor UW: trzeba zmienić finansowanie uczelni w Polsce

0
Podziel się:

Reforma szkolnictwa wyższego powinna iść w kierunku zmiany systemu
finansowania szkół wyższych - powiedziała rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna
Chałasińska-Macukow podczas inauguracji roku akademickiego na UW.

Reforma szkolnictwa wyższego powinna iść w kierunku zmiany systemu finansowania szkół wyższych - powiedziała rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow podczas inauguracji roku akademickiego na UW.

"Polska znajduje się w ogonie krajów europejskich, jeśli idzie o produkcję naukową i liczbę pozyskiwanych grantów" - powiedziała Chałasińska-Macukow. "Usprawiedliwiamy się kiepskim finansowaniem nauki i szkolnictwa wyższego, ale wszyscy chyba się zgodzimy, że nawet te niewielkie nakłady można wykorzystać lepiej" - zaznaczyła.

W jej opinii, konieczna jest kontynuacja publicznej debaty na temat reformy nauki i szkolnictwa wyższego podjętej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jak podkreśliła, reforma powinna iść przede wszystkim w kierunku zmiany systemu finansowania szkół wyższych.

"Najwyższy czas, aby uporządkować sprawy finansowania szkolnictwa wyższego, zastanowić się nad nowym systemem finansowania, być może opartym na powszechnym współfinansowaniu przez studentów" - mówiła Chałasińska-Macukow.

Jej zdaniem, w szkolnictwie wyższym musi powstać także "niezawodny system oceny jakości procesu nauczania i pracy naukowej", ale tak by jego konsekwencją było "finansowanie jedynie uczelni najlepszych, i to niezależnie od tego, czy mają statut uczelni publicznej, czy też niepublicznej".

W jej opinii, w najbogatszych krajach obserwuje się wyraźne zróżnicowanie w finansowaniu między uczelniami oferującymi najwyższy poziom wykształcenia a uczelniami oferującymi jedynie przyzwoite wykształcenie ogólne i zawodowe.

"Polska uczelnia kształcąca ponad 60 tys. studentów ma roczny budżet w wysokości 30 mln dolarów, podczas gdy kształcący 20 tys. studentów Harvard ma do dyspozycji miliard osiemset milionów dolarów. Te liczby mówią same za siebie" - mówiła o swojej uczelni.

Jak zapowiedziała, UW, podobnie jak inne wiodące uczelnie w kraju, będzie popierał radykalne zmiany w systemie finansowania szkolnictwa wyższego i nauki, pod warunkiem, że będą oparte na wiarygodnym systemie oceny jakości. "W nauce i szkolnictwie wyższym powinny obowiązywać żelazne zasady konkurencji i promowania najlepszych" - dodała rektor.

Chałasińska-Macukow poinformowała także, że w rozpoczętym roku akademickim UW wprowadził interdyscyplinarne studia o zastosowaniach fizyki w biologii i medycynie, a także kierunek inżynieria nanostruktur. Dodała, że w ofercie UW pojawiły się też nowe kierunki studiów humanistyczno-społecznych m.in. kultura antyczna oraz literatura i kultura renesansu.

Według rzeczniczki UW Anny Korzekwy, od października na pierwszym roku rozpocznie naukę ok. 10 tys. studentów. Na 19 wydziałach uniwersytetu oraz na studiach międzywydziałowych studiuje łącznie ponad 55 tys. osób.(PAP)

nno/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)