Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Resort kultury odzyskał dzieło jednego z uczniów Michaela Willmanna

0
Podziel się:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odzyskało obraz jednego z
uczniów Michaela Willmanna. Skradzione po wojnie z kościoła św. Marcina w Sicinach (woj.
dolnośląskie) dzieło należy do cyklu przedstawień tajemnic różańcowych.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odzyskało obraz jednego z uczniów Michaela Willmanna. Skradzione po wojnie z kościoła św. Marcina w Sicinach (woj. dolnośląskie) dzieło należy do cyklu przedstawień tajemnic różańcowych.

"To jedno z cyklu piętnastu przedstawień tajemnic różańcowych, wg. źródeł autorstwa szkoły Michaela Willmanna, XVII-wiecznego malarza zwanego śląskim Rembrandtem" - podkreślił rzecznik resortu Maciej Babczyński w przesłanym PAP w poniedziałek komunikacie.

Rzecznik zaznaczył, że ministerstwo kultury informację o wystawieniu na amerykańskim portalu aukcyjnym Ebay obrazu sakralnego otrzymało 3 października 2012 r. Obraz ten najprawdopodobniej został nielegalnie wywieziony z Polski, a jego cena wywoławcza wynosiła 22 tys. dolarów (wylicytowano go za sumę 35 750 USD).

Według informacji przekazanych ministerstwu przez ks. prof. Józefa Patera, dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, pierwotnie obraz ten wraz z innymi był eksponowany w przedsionku kościoła. "Po kradzieży dwóch z nich, która miała miejsce już w okresie powojennym, zachowane dzieła przeniesiono do zakrystii. Następnie obrazy trafiły na plebanię" - informuje resort.

Po zgromadzeniu dostępnej dokumentacji MKiDN zwróciło się z prośbą o pomoc do Komendy Głównej Policji. Po stronie amerykańskiej sprawę przejęło Homeland Security Investigations. W połowie stycznia 2014 r. władze tej instytucji poinformowały resort kultury, że wkrótce zostaną zwrócone Polsce dwa obrazy. Jednym z nich było dzieło JC. Seekatza "Św. Filip chrzci sługę Królowej Kandaki" przekazane Muzeum Narodowemu w Warszawie w lutym br., a drugim okazał się obraz ze szkoły Willmanna.

Departament Dziedzictwa Kulturowego - jak przypomina resort - nawiązał kontakt z Homeland Security Investigations w 2010 r. przy okazji działań mających na celu odzyskanie z USA dwóch obrazów Juliana Fałata "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" i "Przed polowaniem w Rytwianach". Dotychczas ministerstwo przekazało agencji siedem spraw dotyczących zabytków, które mogą znajdować się na terenie Stanów Zjednoczonych; cztery z nich udało się zakończyć sukcesem.

Rzecznik przypomniał też, że w 2013 r. ze Stanów Zjednoczonych powróciła czapka więźnia obozu na Majdanku, skradziona z ekspozycji Państwowego Muzeum na Majdanku i wystawiona na amerykańskim portalu Ebay. Jej odzyskanie było możliwe dzięki staraniom FBI.(PAP)

nno/ dsr/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)