Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rezolucja Parlamentu Europejskiego ws. szczytu UE-Rosja

0
Podziel się:

Parlament Europejski w rezolucji w
sprawie przyszłotygodniowego szczytu UE-Rosja poparł zawarcie
umowy o partnerstwie i współpracy między UE i Rosją. Wyraził
jednocześnie zaniepokojenie zaangażowaniem Rosji na Kaukazie i
pogarszającą się sytuacją w dziedzinie praw człowieka w tym kraju.

Parlament Europejski w rezolucji w sprawie przyszłotygodniowego szczytu UE-Rosja poparł zawarcie umowy o partnerstwie i współpracy między UE i Rosją. Wyraził jednocześnie zaniepokojenie zaangażowaniem Rosji na Kaukazie i pogarszającą się sytuacją w dziedzinie praw człowieka w tym kraju.

W czwartkowej rezolucji europosłowie wyrazili zadowolenie z tego, że udało się z przezwyciężyć trudności i osiągnąć porozumienie w sprawie mandatu na negocjacje z Rosją o nowym porozumieniu o partnerstwie.

Przez długi czas negocjacje były zablokowane: najpierw przez polskie weto, spowodowane zakazem importu polskiego mięsa do Rosji, a ostatnio z powodu sprzeciwu Litwy, wywołanego polityką energetyczną Rosji i jej zaangażowaniem w Abchazji i Osetii Południowej - zbuntowanych gruzińskich prowincjach.

PE w rezolucji podzielił niepokoje Litwy: posłowie wyrazili "poważne zaniepokojenie decyzją Rosji o ustanowieniu ściślejszych związków z gruzińskimi regionami: Abchazją i Osetią Południową" i wezwali Rosję "do powstrzymania się od jakichkolwiek dalszych działań, które mogłyby nasilić napięcia, oraz do podjęcia działań na rzecz poprawy stosunków z Gruzją".

Parlament zaapelował, by podczas szczytu UE-Rosja, zaplanowanego na 26-27 czerwca, poruszono "kwestie zestrzelenia przez rosyjskie lotnictwo gruzińskich samolotów bezzałogowych i niedawnego znacznego zwiększenia liczebności rosyjskich wojsk w Abchazji". Wezwał też do "większego zaangażowania UE w proces rozwiązania konfliktu".

Europosłów niepokoją również stosunki rosyjsko-amerykańskie. Parlamentarzyści wezwali rządy Rosji i USA do "zintensyfikowania rozmów w kwestii obrony i bezpieczeństwa, które bezpośrednio lub pośrednio dotyczą państw członkowskich UE".

Zaapelowali też do Waszyngtonu i Moskwy o "pełne zaangażowanie w te rozmowy Unii Europejskiej i jej państw członkowskich oraz o powstrzymanie się od wszelkich kroków i decyzji, które mogłyby zostać uznane za zagrożenie dla pokoju i stabilności na kontynencie europejskim".

PE wyraził "głębokie zaniepokojenie stale napływającymi sprawozdaniami rosyjskich i międzynarodowych organizacji praw człowieka w sprawie stosowania tortur i dopuszczania się nieludzkich i poniżających czynów w więzieniach, na posterunkach policji oraz w tajnych ośrodkach przetrzymywania w Czeczenii", a także "pogarszającą się sytuacją obrońców praw człowieka i trudnościami napotykanymi przez organizacje pozarządowe".

Zwracając uwagę na znaczenie poprawy klimatu dla inwestycji europejskich w Rosji, europosłowie uznali, że "można to osiągnąć jedynie poprzez promocję i wprowadzanie niedyskryminujących i przejrzystych warunków prowadzenia działalności gospodarczej, zmniejszenie biurokracji i inwestycje dwustronne".

Europosłowie apelują też o jedność państw UE w ich stosunkach z Rosją i o "przedkładanie długoterminowych korzyści ze wspólnego stanowiska w negocjacjach z Rosją nad ewentualne krótkoterminowe korzyści z umów dwustronnych w pojedynczych sprawach". (PAP)

cyk/ mc/ jbr/

Int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)