Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja chce zintegrować producentów gazu na obszarze WNP

0
Podziel się:

Rosja zabiega o utworzenie w ramach
poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP)
międzynarodowej organizacji, która troszczyłaby się o interesy
tamtejszych producentów gazu ziemnego i operatorów gazociągów -
informuje w poniedziałek dziennik "Kommiersant".

Rosja zabiega o utworzenie w ramach poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) międzynarodowej organizacji, która troszczyłaby się o interesy tamtejszych producentów gazu ziemnego i operatorów gazociągów - informuje w poniedziałek dziennik "Kommiersant".

Według gazety, ma to być pierwszy krok na drodze do powołania do życia na bazie Forum Państw Eksporterów Gazu (Gas Exporting Countries Forum - GECF) struktury na kształt Organizacji Krajów Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC).

"Kommiersant" podaje, że statut takiej regionalnej organizacji strona rosyjska zamierza przedstawić na początku kwietnia w Petersburgu na spotkaniu krajów Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (EAWG). Należą do niej - oprócz Rosji - także Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan i Tadżykistan.

Kazachstan i Uzbekistan - to liczący się producenci gazu, zaś Białoruś - ważny kraj tranzytowy dla tego surowca.

Moskiewska gazeta pisze, że gotowość do omówienie statutu takiej struktury zadeklarowały już Kazachstan i Tadżykistan, a Białoruś studiuje ten projekt.

Zdaniem "Kommiersanta", powodzenie tej inicjatywy poważnie zwiększy "ciężar gatunkowy" Rosji w globalnej organizacji projektowanej w ramach GECF.

Z koncepcją utworzenia nieformalnego kartelu do reprezentowania na świecie interesów producentów gazu wystąpił w styczniu 2007 roku duchowy i polityczny przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei. Prezydent Rosji Władimir Putin uznał ją za "interesującą".

Oba kraje kontrolują ponad połowę zasobów błękitnego paliwa na świecie. Złoża w Rosji ocenia się na 47,82 bln metrów sześciennych, w Iranie zaś - na 26,74 bln metrów sześciennych.

Pomysł ten omawiano już podczas VI sesji GECF, która wiosną zeszłego roku obradowała w stolicy Kataru, Dausze. Jej uczestnicy porozumieli się w sprawie utworzenia komisji pod przewodnictwem Rosji, która przeanalizuje sytuację na rynku gazowym. VII sesja GECF odbędzie się w czerwcu w Moskwie.

Podczas zeszłotygodniowego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, w Szwajcarii, wicepremier oraz minister energetyki i przemysłu Kataru Abd Allah ibn Hamad al-Attija potwierdził, że podczas czerwcowego spotkania krajów GECF w stolicy Rosji omawiana będzie idea powołania do życia nowej organizacji.

Zdaniem katarskiego ministra, mówienie o powodzeniu tej inicjatywy byłoby jednak przedwczesne, gdyż Rosja wciąż oficjalnie nie odpowiedziała na propozycję Iranu.

Powstałe w 2001 roku GECF skupia kilkanaście krajów mających duże złoża gazu ziemnego, w tym Rosję, Iran, Katar, Wenezuelę i Algierię. Na członków Forum przypada 73 proc. światowych złóż tego surowca i 42 proc. jego światowego eksportu.

Perspektywa powstania kartelu producentów gazu poważnie niepokoi Unię Europejską, która importuje ponad połowę zużywanego przez siebie błękitnego paliwa. Przeciwko tej inicjatywie ostro występują też Stany Zjednoczone, które uważają, iż zagraża ona ich bezpieczeństwu narodowemu.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)