Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Duma potępia Estonię za ustawę umożliwiającą demontaż pomników żołnierzy radzieckich

0
Podziel się:

Rosyjska Duma Państwowa ostro potępiła w środę
parlament Estonii za ustawę umożliwiającą demontaż pomników
żołnierzy radzieckich, poległych w tym kraju. Duma twierdzi, że
ustawa ta "godzi w pamięć o ofiarach walki z faszyzmem".

Rosyjska Duma Państwowa ostro potępiła w środę parlament Estonii za ustawę umożliwiającą demontaż pomników żołnierzy radzieckich, poległych w tym kraju. Duma twierdzi, że ustawa ta "godzi w pamięć o ofiarach walki z faszyzmem".

Duma wydała specjalne oświadczenie, w którym podkreśliła, że ustawa ta "świadczy o tym, iż władze Estonii - wbrew woli państw, tworzących niegdyś koalicję antyhitlerowską - kontynuują politykę gloryfikacji nazizmu i usprawiedliwiania jego ideologii".

Parlament Estonii (Riigikogu) uchwalił w minioną środę "ustawę o ochronie żołnierskich grobów", na mocy której będzie można zdemontować pomniki żołnierzy radzieckich, w tym najbardziej znany, stojący w centrum Tallina monument radzieckiego żołnierza- wyzwoliciela. Ustawa umożliwia też przeniesienie mogił poległych żołnierzy Armii Czerwonej w inne miejsca w przypadku budowy w ich pobliżu obiektów użyteczności publicznej, bądź ze "względów bezpieczeństwa".

Izba niższa rosyjskiego parlamentu zapowiedziała, że jeśli estońskie władze zdecydują się na ten krok, wystąpi ona do prezydenta Władimira Putina i premiera Michaiła Fradkowa o wprowadzenie przeciwko Estonii sankcji politycznych oraz gospodarczych.

Duma postanowiła też, że jeśli dojdzie do przenoszenia grobów, wówczas szczątki żołnierzy zostaną przewiezione na terytorium Federacji Rosyjskiej.

We wtorek ministerstwo obrony FR przekazało, że jest gotowe uczestniczyć w przenoszeniu szczątków radzieckich żołnierzy z Estonii do Rosji.

Z kolei rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow określił plany zdemontowania pomnika w Tallinie jako "bluźnierstwo".

"Jesteśmy przekonani, że decyzja ta jest podyktowana motywami, które nie mają nic wspólnego z koniecznością wyciągnięcia wniosków z przeszłości i budowy jednej, wspólnej Europy bez linii podziałów" - oświadczył Ławrow.

Szczególnie monument w Tallinie jest punktem zapalnym między Estończykami traktującymi go jako symbol 50 lat okupacji sowieckiej i rosyjską mniejszością, która stanowi prawie 30 procent ludności Estonii. Przedstawiciele obydwu stron spotykają się co roku pod pomnikiem 9 maja, w rocznicę zakończenia wojny, na wrogich wobec siebie demonstracjach.

Estonia, zanim w czasie II wojny światowej była okupowana przez Niemcy faszystowskie (1941-1944), została w 1940 anektowana przez ZSRR (razem z Łotwą i Litwą). Po zajęciu Estonii przez armię niemiecką część jej obywateli stanęła po stronie Niemiec, widząc w nich wyzwolicieli spod okupacji radzieckiej.

Jerzy Malczyk (PAP)

jo/ ro/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)