Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: G-8: Podstawowym źródłem energii w XXI wieku pozostaną paliwa kopalne

0
Podziel się:

(wspólne oświadczenie uczestników konferencji)

(wspólne oświadczenie uczestników konferencji)

16.3.Moskwa (PAP) - Mimo coraz większej liczby alternatywnych źródeł energii, paliwa kopalne, takie jak ropa i gaz, pozostaną podstawą światowego przemysłu energetycznego co najmniej przez pierwszą połowę XXI wieku - oświadczyli w czwartek w Moskwie ministrowie energetyki państw grupy G-8.

Szefowie resortów energii podkreślili, że niezawodne dostawy energii odgrywają kluczową rolę w rozwoju światowej gospodarki.

We wspólnym oświadczeniu wskazali, że jednym z celów polityki światowego bezpieczeństwa energetycznego jest zmniejszenie różnic między krajami rozwiniętymi a biednymi, pozbawionymi dostaw surowców energetycznych.

Podczas moskiewskiego spotkania omówiono również kwestie zaspokojenia wzrastającego zapotrzebowania na energię, problemów pobudzania wydajności rynkowej i zwiększenia stabilności funkcjonowania światowej sieci energetycznej.

Otwierając konferencję minister przemysłu i energetyki przewodniczącej w tym roku G-8 Rosji, Wiktor Christienko powiedział, że w celu zapewnienia globalnego bezpieczeństwa energetycznego konieczne jest wypracowanie wspólnego stanowiska państw wchodzących w skład grupy. Według niego, podczas zaplanowanego na lipiec szczytu G-8 w Petersburgu należy sformułować dokument, który będzie mógł stanowić podstawę globalnego bezpieczeństwa energetycznego.

O utworzenie globalnego "systemu bezpieczeństwa energetycznego" apelował pod koniec lutego rosyjski prezydent Władimir Putin. Wyjaśniał, że Rosja jest przekonana, iż obecna redystrybucja energii nie służy celom światowego rozwoju. Energią interesują się nie tylko kraje rozwinięte - podkreślał Putin, tłumacząc, że brak zasobów energetycznych w różnych regionach hamuje rozwój, a nadmierna eksploatacja może wywołać katastrofę ekologiczną w skali całego globu.

USA tymczasem proponują światowe partnerstwo w dostępie do energii atomowej, które pozwoliłoby krajom rozwijającym się na lepszy dostęp do energii jądrowej dla celów cywilnych pod egidą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Natomiast z przedstawionej przed tygodniem przez Komisję Europejską energetycznej "zielonej księgi" wynika, że Unia potrzebuje wspólnej polityki energetycznej, by z takimi partnerami jak Rosja mówić jednym głosem. W dokumencie zaznaczono, że UE potrzebuje też dywersyfikacji źródeł surowców i solidarności krajów członkowskich w przypadku kryzysu.

Grupę G-8 tworzy siedem najbardziej uprzemysłowionych państw świata - Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Stany Zjednoczone, Kanada - i Rosja.

Na zaproszenie gospodarzy do Moskwy - oprócz członków klubu G-8 - przybyli też przedstawiciele sektora energetycznego Brazylii, Chin, Republiki Południowej Afryki, Indii i Meksyku, a także reprezentanci MAEA, OPEC, Międzynarodowej Agencji Energetyki (IEA), Międzynarodowego Forum Energii (IEF) oraz Banku Światowego.

W Moskwie jest też unijny komisarz ds. energii Andris Piebalgs oraz minister gospodarki i pracy Austrii, przewodniczącej w tym półroczu Unii Europejskiej, Martin Bartenstein.

Michał Zabłocki (PAP)

ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)