Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Kard. Kasper o postępach w dialogu z Cerkwią prawosławną

0
Podziel się:

(dochodzą wypowiedzi Kaspera i Etchegaraya dla RIA Nowosti)

(dochodzą wypowiedzi Kaspera i Etchegaraya dla RIA Nowosti)

3.7.Moskwa (PAP) - Przewodniczący papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kardynał Walter Kasper powiedział w poniedziałek w Moskwie, że są ostatnio postępy w rozwoju katolicko-prawosławnego dialogu.

Jak podkreślił w rozmowie z agencją RIA Nowosti, Kościół i Cerkiew są zainteresowane przede wszystkim dialogiem w sferze umacniania chrześcijańskich tradycji i wartości w Europie, gdyż obie strony niepokoi "wysoki stopień sekularyzacji".

"Oczywiście dzielą nas drobne szczegóły o charakterze historycznym, ale staramy się je przezwyciężyć" - powiedział agencji Interfax kard. Kasper, który uczestniczy w Moskwie w międzynarodowym szczycie przywódców religijnych.

Zdaniem watykańskiego hierarchy, Kościół katolicki i rosyjska Cerkiew prawosławna powinny wspólnie odpowiadać na wyzwania, jakie stwarzają zarówno współczesne zeświecczone społeczeństwa, jak i inne religie.

Za jedną z oznak pozytywnych trendów w stosunkach między Kościołem i Cerkwią uznał przyjazd na moskiewski szczyt znaczącej delegacji watykańskiej.

Także inny delegat Watykanu na szczyt, francuski kardynał Roger Etchegaray, wyraził pogląd, że stosunki między Kościołem i Cerkwią się poprawiły. Dodał, że "wszystko jest możliwe".

W szczycie bierze udział kilkunastoosobowa delegacja przedstawicieli katolickiej hierarchii kościelnej.

Na szczyt nie został zaproszony papież Benedykt XVI. Jak powiedział metropolita smoleński i kaliningradzki Cyryl, nie chciano łączyć dwóch historycznych wydarzeń, jakim byłyby wizyta papieża w Rosji i sam szczyt.

Cyryl podkreślił, że chociaż wizyta papieża w Rosji nie jest obecnie brana pod uwagę, to wynika ona z logiki stosunków między Kościołem rzymskokatolickim i rosyjską Cerkwią prawosławną.

Papież skierował w niedzielę pozdrowienia do patriarchy Moskwy i Wszechrusi Aleksego II. "Znaczące spotkanie przedstawicieli religii świata ukazuje wspólne pragnienie krzewienia dialogu między cywilizacjami i poszukiwania bardziej sprawiedliwego i pokojowego porządku światowego" - podkreślił.

Benedykt XVI wyraził pragnienie, by "dzięki szczeremu zaangażowaniu wszystkich możliwe było odnalezienie dziedzin autentycznej współpracy w duchu wzajemnego szacunku i zrozumienia, by można było stawić czoło aktualnym wyzwaniom".

Papież mówił, że chrześcijanie muszą nauczyć się coraz lepiej się poznawać i szanować nawzajem, jak dodał, "w świetle godności człowieka i jego wiecznego przeznaczenia".

Zapewnił o swej modlitwie za owocne obrady moskiewskiego szczytu.

Wśród głównych tematów szczytu, na który przybyło ponad 200 przywódców i przedstawicieli największych wspólnot religijnych z 40 państw, będzie walka z terroryzmem, rodzina, równouprawnienie płci, oświata i walka z ubóstwem.

Uczestnicy szczytu przyjmą deklarację, która zostanie przekazana przywódcom państw G-8, mającym obradować 15-17 lipca w Petersburgu.

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)