Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Ławrow domaga się analizy zagrożeń, przeciwko którym skierowana jest tarcza

0
Podziel się:

Rosyjski minister spraw
zagranicznych Siergiej Ławrow we wtorek po raz kolejny skrytykował
Waszyngton za plany rozmieszczenia elementów amerykańskiej tarczy
antyrakietowej w Europie i zażądał "wspólnej analizy zagrożeń",
przed którymi tarcza ma chronić.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow we wtorek po raz kolejny skrytykował Waszyngton za plany rozmieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie i zażądał "wspólnej analizy zagrożeń", przed którymi tarcza ma chronić.

"Uważamy, że należy zrobić ponownie analizę zagrożeń, gdyż to, co proponują Amerykanie, nie jest naszym zdaniem adekwatną odpowiedzią na zagrożenia, które oni widzą" - podkreślił rosyjski minister.

Podczas wizyty w Luksemburgu Ławrow uznał za niesatysfakcjonującą zaproponowaną Rosji amerykańską ofertę współpracy w sprawie tarczy.

"Mamy wrażenie, że w Waszyngtonie już zdecydowano o wszystkim. Naprawdę nie widzimy, w jaki sposób moglibyśmy się przyłączyć do tego projektu, nie widzimy w tym żadnego celu" - podkreślił.

W czwartek szef rosyjskiego MSZ spotka się w Oslo z 26 ministrami państw NATO, w tym z sekretarz stanu USA Condoleezzą Rice, aby omówić rozbieżności dotyczących tarczy rakietowej.

W poniedziałek minister obrony USA Robert Gates rozmawiał w poniedziałek w Moskwie z prezydentem Władimirem Putinem. Szef Pentagonu wyjaśniał rosyjskim władzom powody planowanej budowy baz amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Polsce i Czechach.

Wcześniej Gates konferował ze swoim rosyjskim partnerem Anatolijem Sierdiukowem, który oświadczył po tych rozmowach, że amerykański system obrony przeciwrakietowej, którego elementy Stany Zjednoczone chcą rozmieścić w Europie, zdestabilizuje bezpieczeństwo regionalne i globalne.

Według "New York Timesa" rząd USA proponuje Rosji połączenie niektórych systemów antyrakietowych obu państw, co byłoby jeszcze dalej niż dotąd idącą ofertą współpracy w tej dziedzinie, mającą złagodzić sprzeciw Rosji wobec planów umieszczenia tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach.

Oferta przewiduje też współpracę w rozbudowie technologii wojskowych, dzielenie się informacjami wywiadu na temat wspólnych zagrożeń oraz umożliwienie przedstawicielom Rosji inspekcji baz tarczy w Polsce i Republice Czeskiej. To ostatnie - podkreśla Waszyngton - miałoby się jednak odbywać za zgodą rządów obu tych krajów. (PAP)

jo/ ro/ 4708 4773 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)