Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Naprawa rurociągu "Przyjaźń" w kierunku Litwy może potrwać do 2 lat

0
Podziel się:

TASS) - Naprawa rosyjskiego rurociągu
"Przyjaźń" na odcinku Uniecza-Połock w kierunku Litwy może potrwać
do 2 lat - oświadczył w czwartek przewodniczący komisji ds.
energetyki w rosyjskiej Dumie Państwowej, Walerij Jaziew.

TASS) - Naprawa rosyjskiego rurociągu "Przyjaźń" na odcinku Uniecza-Połock w kierunku Litwy może potrwać do 2 lat - oświadczył w czwartek przewodniczący komisji ds. energetyki w rosyjskiej Dumie Państwowej, Walerij Jaziew.

"Dziś (rosyjski koncern naftowy) Transnieft ustalił koncepcję naprawy ropociągu, która może potrwać rok - dwa lata. Oczywiście pod znakiem zapytania pozostaje ekonomiczna celowość tego remontu" - zauważył.

"Na tym odcinku ropociągu odkryto wiele ubytków, dlatego też do chwili usunięcia wszystkich defektów, eksploatacja stanowi zagrożenie" - powiedział Jaziew.

W kwietniu Transnieft oświadczył, że w czasie oględzin uszkodzonej rury wykryto ponad 7 tys. usterek. Wówczas prezes rosyjskiego Transnieftu Siemion Wajnsztok mówił, że naprawy potrwają "parę miesięcy".

Magistralą dostarczano surowiec do rafinerii Mażejkiu Nafta (Możejki) na Litwie, przejętej 15 grudnia 2006 roku przez polski PKN Orlen. Od 29 lipca ubiegłego roku nie otrzymuje ona ropy tą drogą z powodu wycieku na odcinku między Briańskiem w Rosji a Nowopołockiem na Białorusi. Rafineria ratuje się importem ropy przez terminal portowy w odległej o 90 km Butyndze.

Zeszłoroczna awaria, której konsekwencją jest obniżenie ciśnienia w magistrali, nie wpłynęła na zaopatrzenie w ropę zakładów petrochemicznych w Nowopołocku. Litewscy politycy i analitycy uważają więc, że zakręcając kurek tylko Możejkom, Rosja mści się na Litwie za sprzedaż rafinerii polskiemu koncernowi, a nie którejś ze spółek rosyjskich.

Na początku stycznia Transnieft nie wykluczył, że rurociąg na Litwę w ogóle zostanie wyłączony z eksploatacji, gdyż jego naprawa jest nieopłacalna. Odcinek Uniecza-Połock liczy 70 km.

Litwa w proteście przeciwko polityce energetycznej Kremla poparła polskie weto wobec rozpoczęcia negocjacji na temat nowej umowy o partnerstwie i współpracy między Rosją i Unią Europejską.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zapowiedział, że będzie interweniować po stronie Litwy w konflikcie naftowym z Transnieftem. Wyraził gotowość podjęcia tej kwestii podczas piątkowego szczytu UE-Rosja w nadwołżańskiej Samarze. (PAP)

zab/ kar/

3841 arch. int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)