Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Prokuratura zarzuciła Memoriałowi popularyzowanie islamskiego ekstremizmu

0
Podziel się:

1.3.Moskwa (PAP) - Prokuratura Moskwy zarzuciła Memoriałowi,
organizacji pozarządowej dokumentującej zbrodnie komunistyczne,
popularyzowanie islamskiego ekstremizmu. Liderzy stowarzyszenia
uznali stanowisko prokuratury za atak na wolność słowa i kolejną
próbę wywarcia presji na organizacje pozarządowe (NGOs).

1.3.Moskwa (PAP) - Prokuratura Moskwy zarzuciła Memoriałowi, organizacji pozarządowej dokumentującej zbrodnie komunistyczne, popularyzowanie islamskiego ekstremizmu. Liderzy stowarzyszenia uznali stanowisko prokuratury za atak na wolność słowa i kolejną próbę wywarcia presji na organizacje pozarządowe (NGOs).

Powodem do postawienia przez prokuraturę takich zarzutów stało się opublikowanie na stronie internetowej Memoriału ekspertyzy dotyczącej platformy ideologicznej zakazanego w Rosji islamskiego ruchu Hizb-ut-Tahrir. Napisał ją współprzewodniczący Rady Muftich Rosji Nafigułaj Aszirow, który nie dopatrzył się w dokumentach programowych ruchu wezwań do przemocy, obalenia władzy lub dyskryminowania obywateli na tle religijnym.

Innego zdania była Prokuratura Moskwy, która orzekła, że Aszirow wykorzystuje swój autorytet religijny do celów politycznych i sprzyja popularyzowaniu idei tej organizacji. Prokuratura zażądała, aby Memoriał usunął sporny tekst ze swojej strony internetowej. Powołała się przy tym na ustawę o przeciwdziałaniu ekstremizmowi.

Przedstawiciele stowarzyszenia nie zgodzili się z zarzutami prokuratury, argumentując, że dokument prezentuje opinię eksperta, którą ten - jak każdy inny obywatel - ma prawo przedstawić. Niemniej Memoriał podporządkował się prokuratorskiemu nakazowi i w środę usunął tekst ekspertyzy Aszirowa. Jednocześnie złożył w sądzie zażalenie na decyzję Prokuratury Moskwy.

Przewodniczący Memoriału Oleg Orłow ocenił, że akcja prokuratury to kolejna faza ofensywy państwa przeciwko organizacjom pozarządowym. "Chcą nam zabronić kwestionowania oficjalnego punktu widzenia i posiadania własnej opinii" - oświadczył.

Orłow zwrócił też uwagę, że tekst na temat Hizb-ut-Tahrir pojawił się na stronie internetowej Memoriału w maju 2005 roku, jednak prokuratura zainteresowała się nim dopiero na początku 2006 roku, po uchwaleniu przez parlament kontrowersyjnej ustawy o organizacjach pozarządowych i "skandalu szpiegowskim" z Moskiewską Grupą Helsińską.

Aszirow napisał swoją ekspertyzę na zamówienie Memoriału, który zaniepokoił się tym, że prokuratury w różnych regionach Rosji wszczęły kilkadziesiąt postępowań karnych przeciwko aktywistom ruchu. Według danych stowarzyszenia, w sprawie Hizb-ut-Tahrir zapadło już 17 wyroków - skazano 46 osób, w tym 29 bez zawieszenia wykonania kary.

Po przeanalizowaniu dokumentów ruchu Aszirow doszedł do wniosku, że nie zawierają one wezwań do przemocy lub obalenia władzy, a wszczęcie postępowań karnych przeciwko członkom Hizb-ut-Tahrir narusza prawo muzułmanów do swobodnego głoszenia ich religijnej koncepcji.

Hizb-ut-Tahrir al-Islam (Islamska Partia Wyzwolenia) to radykalna sunicka organizacja religijno-polityczna. Jej celem jest rozpowszechnianie islamu w świecie i utworzenie jednego państwa muzułmańskiego - Kalifatu. W Rosji została uznana za organizację terrorystyczną i - w lutym 2003 roku - zdelegalizowana.

Jerzy Malczyk (PAP)

mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)