Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Putin leci do Paryża na rozmowy z Chirakiem i Merkel

0
Podziel się:

Prezydent Rosji Władimir Putin przylatuje w
piątek do Paryża, gdzie wieczorem rozmawiać będzie z prezydentem
Francji Jacquesem Chirakiem na temat Iranu, sytuacji na Bliskim
Wschodzie i zacieśnienia dwustronnych kontaktów gospodarczych.

Prezydent Rosji Władimir Putin przylatuje w piątek do Paryża, gdzie wieczorem rozmawiać będzie z prezydentem Francji Jacquesem Chirakiem na temat Iranu, sytuacji na Bliskim Wschodzie i zacieśnienia dwustronnych kontaktów gospodarczych.

W sobotę dołączy do prezydentów kanclerz Niemiec Angela Merkel. Rozmowy trojga przywódców poświęcone będą stosunkom Rosji z Unią Europejską, a także sytuacji na świecie.

Wcześniej w piątek w podparyskim Le Bourget Chirac i Putin wezmą udział w uroczystości odsłonięcia pomnika lotników z francuskiego pułku Normandie-Niemen, który w latach II wojny światowej w składzie lotnictwa radzieckiego walczył na froncie wschodnim.

W sobotę rosyjsko-niemiecko-francuski szczyt odbędzie się w pałacu Compiegne koło Paryża.

Według źródeł na Kremlu, głównym tematem obecnego spotkania Putina, Chiraka i Merkel będą stosunki Rosji z Unią Europejską. 1 stycznia 2007 roku Niemcy na sześć miesięcy przejmą przewodnictwo w "25". Ponadto w 2007 roku wygasa 10-letnie Porozumienia o Partnerstwie i Współpracy, regulujące relacje między Rosją i UE.

Liderzy trzech państw będą również rozmawiać o pogłębieniu współpracy w sferze przemysłu i energetyki. Planuje się też, że strony przedyskutują realizację kilku projektów w branży lotniczej, kosmicznej i transportowej.

Wśród tematów międzynarodowych, które przedyskutują Putin, Merkel i Chirac, kremlowskie źródła wymienią m.in. sytuację na Bliskim Wschodzie, irańskie dossier atomowe, sytuację w Kosowie, a także konflikty w Iraku i Afganistanie.

Wiadomo też, że strona niemiecka chce poruszyć sytuację w Naddniestrzu i Gruzji.

Natomiast Rosja w ubiegłym tygodniu dała do zrozumienia, że zamierza negocjować z Francją i Niemcami sprawę zwiększenie jej udziałów w zachodnioeuropejskim koncernie aerokosmicznym EADS, produkującym m.in. airbusy.

Rosyjski Wniesztorgbank, należący w 100 proc. do skarbu państwa, kupił ostatnio 5,02 proc. akcji EADS, właściciela 80 proc. udziałów w konsorcjum Airbus.

Głównymi akcjonariuszami EADS są francuskie i niemieckie osoby prawne. Francuski skarb państwa posiada 15 proc. akcji spółki. Znaczniejsi prywatni udziałowcy - to niemiecki DaimlerChrysler, który posiada 22,32 proc. akcji oraz francuska grupa Arnaud Lagardere, kontrolująca 15 proc. (z czego 7,5 proc. w trakcie cesji). Ponadto Hiszpania posiada prawie 5,5 proc. akcji koncernu EADS i chce podnieść swoje udziały do 10 proc.

Doradca prezydenta Władimira Putina Siergiej Prichodźko zasugerował w ubiegłym tygodniu, że Moskwa może próbować uzyskać "mniejszość blokującą" w EADS, aby zagwarantować sobie rzeczywisty wpływ na działania koncernu.

Zgodnie z rosyjskim prawem handlowym, mniejszością blokującą dysponuje posiadacz ponad 25 proc. akcji. Jednak w przypadku EADS, który jest spółką prawa holenderskiego, dopuszczenie nowego akcjonariusza do zarządu wymagałoby zmiany umowy, zawartej w roku 2000 między głównymi udziałowcami firmy. Chirac i Putin mają podpisać też umowę na budowę stronę francuską sześciopasmowej autostrady pomiędzy Moskwą a Petersburgiem.

Poprzednie spotkanie przywódców Rosji, Niemiec i Francji odbyło się 3 lipca 2005 roku w Kaliningradzie. Niemcy reprezentował tam kanclerz Gerhard Schroeder.

Pomysłodawcą tych trójstronnych szczytów był poprzedni prezydent Rosji Borys Jelcyn. W jednej z narad Trojki - w marcu 2005 roku w Paryżu - brał też udział premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ jo/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)