Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Spotkanie G-8 m.in. o bezpieczeństwie energetycznym

0
Podziel się:

Ministrowie finansów państw G-8 rozpoczynają w
piątek w Petersburgu dwudniowe spotkanie, które będzie poświęcone
m.in. bezpieczeństwu energetycznemu.

Ministrowie finansów państw G-8 rozpoczynają w piątek w Petersburgu dwudniowe spotkanie, które będzie poświęcone m.in. bezpieczeństwu energetycznemu.

Piątkowe rozmowy mają mieć charakter nieformalny - przewidziano program kulturalny i powitalną kolację. Spotkania robocze odbędą się w sobotę.

Minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin zapowiedział, że uczestnicy spotkania będą rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie energetycznym, sytuacji na rynkach naftowych i dostępie biedniejszych państw do źródeł energii.

Osobnym tematem obrad ma być walka z chorobami zakaźnymi i stopień przygotowania gospodarek do walki z ptasią grypą.

"Oczywiście będzie też omawiana walka z finansowaniem działalności terrorystycznej" - podkreślił Kudrin.

Koordynator programu Światowej Organizacji Zdrowia ds. walki z gruźlicą w Rosji Wiaczesław Jakuboczak wyraził w piątek nadzieję, że państwa G-8 wezmą na siebie rolę lidera w walce z chorobami zakaźnymi na świecie. Dodał, że oczekuje o uczestników szczytu nie tyle nowych programów i pakietów ich finansowania, co deklaracji zdecydowania w walce z tymi chorobami.

W spotkaniu wezmą również udział ministrowie finansów Austrii, Chin, Indii, Brazylii, Australii, Korei Południowej i Nigerii, a także szefowie Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Uczestnicy spotkania mają przyjąć oświadczenie, które - jak informują organizatorzy - "będzie podstawą wielu decyzji" szczytu szefów państw G-8 w Petersburgu w dniach 15-17 lipca.

W skład grupy G-8, której w tym roku przewodzi Rosja, wchodzi siedem najbardziej uprzemysłowionych państw świata (Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, USA, Wielka Brytania i Włochy) oraz Rosja.

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kog/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)