Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Umowa o wspólnej z Mińskiem obronie przeciwlotniczej w Dumie

0
Podziel się:

TASS) - Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przekazał we wtorek do
ratyfikacji Dumie Państwowej umowę o wspólnej z Białorusią obronie granicy państwa związkowego ZBiR
w przestrzeni powietrznej i utworzeniu wspólnego systemu obrony przeciwlotniczej - podała agencja
ITAR-TASS.

TASS) - Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przekazał we wtorek do ratyfikacji Dumie Państwowej umowę o wspólnej z Białorusią obronie granicy państwa związkowego ZBiR w przestrzeni powietrznej i utworzeniu wspólnego systemu obrony przeciwlotniczej - podała agencja ITAR-TASS.

Dokument podpisano w lutym na posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej Związku Białorusi i Rosji (ZBiR), która pod przewodnictwem prezydentów obu krajów, Alaksandra Łukaszenki i Dmitrija Miedwiediewa, obradowała na Kremlu.

"Realizacja tego porozumienia zauważalnie podniesie zdolności obronne obu państw" - oświadczył wówczas doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Siergiej Prichodźko. Podkreślał, że to znaczący krok w rozwoju rosyjsko-białoruskiej współpracy wojskowej.

Dowódca sił powietrznych Rosji, generał Aleksandr Zielin, powiedział, że w ramach wspólnego systemu Białoruś stanie się "pierwszym eszelonem" w ochronie granic powietrznych ZBiR.

"Utworzenie połączonego regionalnego systemu obrony przeciwlotniczej Rosji i Białorusi zwiększa kontrolę radiolokacyjną przestrzeni powietrznej na małych i bardzo małych wysokościach na zachodniej granicy państwa związkowego - od krajów bałtyckich do Ukrainy" - powiedział Zielin.

Według generała Zielina w skład połączonego systemu wejdą jednostki i związki taktyczne stron stacjonujące na terytorium Wschodnioeuropejskiego Regionu Bezpieczeństwa Zbiorowego, czyli na Białorusi, w obwodzie kaliningradzkim i przygranicznych obwodach Federacji Rosyjskiej.

Ważnym elementem systemu mają być cztery dywizjony rakiet przeciwlotniczych S-300, które Rosja nieodpłatnie przekazała Białorusi już w 2006 roku. Zostały one rozmieszczone w rejonie Brześcia i Grodna. Rosyjski resort obrony nie ukrywa, że stanowiło to odpowiedź na zakupienie przez Polskę 48 myśliwców F-16.

Zdaniem rosyjskich mediów dzięki zainstalowaniu baterii S-300 w rejonie Brześcia i Grodna granica wykrywania celów powietrznych przesunie się o 400 km na zachód, a granica ich przechwytywania - o 150 km.(PAP)

mmp/ kar/

5017135 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)