Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja wyniosła na orbitę francuskiego satelitę naukowego

0
Podziel się:

TASS) - Startująca z kosmodromu Bajkonur w
Kazachstanie rosyjska rakieta Sojuz-Fregat wyniosła w środę na
orbitę francuskiego satelitę naukowego COROT do poszukiwania
planet typu ziemskiego, krążących wokół innych gwiazd.

TASS) - Startująca z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie rosyjska rakieta Sojuz-Fregat wyniosła w środę na orbitę francuskiego satelitę naukowego COROT do poszukiwania planet typu ziemskiego, krążących wokół innych gwiazd.

Start nastąpił o godzinie 17.23 czasu moskiewskiego (15.23 czasu polskiego). W 50 minut później satelita znalazł się na zaplanowanej kołowej orbicie polarnej, odległej od powierzchni Ziemi o około 900 kilometrów.

Misja COROT jest wspólnym przedsięwzięciem francuskiej Państwowej Agencji Kosmicznej (CNES) oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która dostarczyła oprzyrządowanie komputerowe satelity.

Zainstalowany na pokładzie satelity teleskop optyczny będzie w stanie wykrywać planety z materii skalnej o wielkości kilkakrotnie większej niż Ziemia. Znalezione dotąd w sąsiedztwie innych gwiazd planety to wyłącznie skupiska płynnego i zestalonego gazu, analogiczne do Jowisza i innych planet zewnętrznych Układu Słonecznego.

Astronomowie przypuszczają, ze wokół innych gwiazd krążą również planety o budowie skalnej, niedostępne obserwacji z Ziemi. Jak się zakłada, COROT powinien odkryć od 10 do 40 takich obiektów, a ponadto kolejne planety gazowe.

Poszukiwanie planet typu ziemskiego ESA chce kontynuować w ramach własnego programu Darwin. Przewiduje on umieszczenie na orbicie czterech lub pięciu satelitów z zadaniem wykonywania zdjęć, które będą następnie analizowane pod kątem dokumentowania śladów życia.

Drugim zadaniem satelity COROT są obserwacje astrosejsmologiczne - czyli rejestrowanie fal akustycznych, przechodzących przez wnętrza gwiazd i powodujących zmiany w ich jasności. Wywoływane tymi falami odkształcenia powierzchni gwiazd pozwalają określić ich dokładną masę, wiek i skład chemiczny. (PAP)

dmi/ ap/

3572 int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)