Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosyjskie służby celne pozwały Bank of New York o 22,5 mld dolarów

0
Podziel się:

Rosyjskie służby celne pozwały nowojorski
bank o 22,5 mld dolarów, utraconych w wyniku prania brudnych
pieniędzy - poinformował w poniedziałek adwokat rosyjskiego urzędu
celnego.

Rosyjskie służby celne pozwały nowojorski bank o 22,5 mld dolarów, utraconych w wyniku prania brudnych pieniędzy - poinformował w poniedziałek adwokat rosyjskiego urzędu celnego.

"Między rokiem 1996 a 1999 Bank of New York (BNY) brał udział w praniu pieniędzy, na czym Rosja straciła 22,5 mld dolarów" - oświadczył Maksim Smal po złożeniu pozwu w moskiewskim sądzie arbitrażowym.

Z BNY, najstarszym bankiem amerykańskim, łączy się seria skandali związanych z praniem pieniędzy, od czasu kiedy w 1998 roku amerykańska policja federalna FBI i władze fiskalne rozpoczęły dochodzenie w sprawie dwóch kont w tym banku należących do Rosjan.

W listopadzie 2005 roku BNY zgodził się wypłacić 38 mln dolarów tytułem polubownego uregulowania spraw dotyczących zwłaszcza prania pieniędzy pochodzących w końcu lat 90. z Rosji. W ramach porozumienia z FBI bank miał wypłacić 12 mln dolarów rekompensaty osobom pokrzywdzonym nielegalnymi transakcjami i zapłacić 26 mln dolarów grzywny.

BNY miał też wdrożyć wewnętrzną reformę, by poprawić system zabezpieczający przed oszustwami i praniem pieniędzy oraz poddać się zewnętrznej kontroli. Reforma ta okazała się na tyle zadowalająca, że w ciągu trzech lat BNY nie był przedmiotem dochodzeń sądowych.

Porozumienie z FBI zakończyło śledztwo prowadzone w latach 1998- 2004. Dzięki śledztwu ujawniono skomplikowany systemu prania pieniędzy za pośrednictwem firmanta - spółki Benex International, która utworzyła w BNY konto.

Rachunek ten, otwarty przez dwoje pracowników Bank of New York, rosyjskiego imigranta Petera Berlina i jego żonę Lucy Edwards, ułatwiał transfer rosyjskiego kapitału i uchylanie się przed opodatkowaniem.

Berlin i Edwards zostali w 2004 roku oskarżeni przed sądem w Nowym Jorku o wypranie za pośrednictwem BNY 7 miliardów dolarów pochodzących z Rosji, a także o inne nielegalne operacje finansowe i korumpowanie urzędników bankowych. Oboje przyznali się do winy, zeznając m.in., że przyjęli 1,8 miliona dolarów za zorganizowanie nielegalnego transferu pieniędzy z Rosji.

Edwards, była wiceprezes wydziału wschodnioeuropejskiego w BNY, umożliwiła rosyjskim bankierom prowadzenie nielegalnych operacji w Nowym Jorku i Jersey City, dzięki czemu mogli oni wyprać znaczne kwoty swoich dochodów i uniknąć zapłacenia od nich podatków w Rosji i w USA.

Berlin prowadził firmy Benex International i Becs International, które zajmowały się przelewani i kontrolowały konta, przez jakie przechodziły pieniądze.

Oskarżoną w sprawie była także zatrudniona w banku imigrantka z Rosji Swietlana Kudriawcewa, której zarzucono pomaganie Edwards i Berlinowi w praniu pieniędzy. Z parą współpracował Aleksiej Wołkow, szef firmy Torfinex Corp., również zajmującej się nielegalnym przelewem funduszy.

W całej sprawie nie oskarżono jednak o żadne przestępstwa samego banku; sprawcy działali bowiem tylko poprzez wspomniane założone przez siebie firmy.

Pracowników BNY podejrzewano także o udział w aferze z defraudacją funduszy pomocy MFW dla Rosji, jednak nikogo nie ukarano w tej sprawie.

Bank of New York, założony w 1784 r., jest najstarszym bankiem w USA świadczącym pełną gamę typowych usług bankowych. Ma klientów w ponad 100 krajach świata. Jest czołowym wystawcą kwitów depozytowych na akcje firm amerykańskich i zagranicznych, sprzedawane w USA.(PAP)

klm/ kar/ 3886, arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)