Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Roszkowski przekaże Poetteringowi poprawki do projektu Domu Historii Europejskiej

0
Podziel się:

Eurodeputowany Wojciech Roszkowski (PiS)
przekaże w poniedziałek przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego
Hansowi Gertowi Poetteringowi list z poprawkami do projektu Domu
Historii Europejskiej, zgłoszonymi przez europarlamentarzystów z
12 krajów.

Eurodeputowany Wojciech Roszkowski (PiS) przekaże w poniedziałek przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego Hansowi Gertowi Poetteringowi list z poprawkami do projektu Domu Historii Europejskiej, zgłoszonymi przez europarlamentarzystów z 12 krajów.

Roszkowski w ostatni czwartek przekazał przewodniczącemu Poetteringowi list ze swoimi uwagami do projektu Domu Historii Europejskiej, dotyczącymi m.in. roli Polski podczas II wojny oraz związków między "Solidarnością" i działaniami papieża Jana Pawła II a upadkiem komunizmu.

Pod pismem podpisali się także przedstawiciele Litwy, Grecji, Łotwy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Estonii, Czech, Włoch, Słowacji i Irlandii, którzy zadeklarowali chęć poszerzenia listu o swoje uwagi odnośnie projektu.

"Poprawki wprowadzane przez sygnatariuszy listu z innych krajów wciąż wpływają. Obecnie jest ich ponad 40. W weekend planuję zredagowanie ostatecznego tekstu, zawierającego wszystkie uwagi dotyczące projektu. Liczę, że w sumie powinno ich być ok. 50" - powiedział PAP w piątek Roszkowski.

Pełna lista poprawek ma zostać przekazana w poniedziałek do biura przewodniczącego Poetteringa oraz złożona przedstawicielom Komisji Kultury Parlamentu Europejskiego.

"Poprawki wniesione przez eurodeputowanych dotyczą korzeni Europy, czyli braku określenia tożsamości europejskiej - a więc filozofii greckiej, prawa rzymskiego i chrześcijaństwa. Za ważny brak uznano także nieuwzględnienie faktu, że Europa była centrum innowacji technologicznej i cywilizacyjnej" - wyjaśnił Roszkowski.

Według relacji polskiego eurodeputowanego, zwrócono także uwagę na nieuwzględnienie historii państw bałtyckich i bałkańskich, brak informacji o sojuszu niemiecko-sowieckim z lat 1939-41, brak rozróżnienia pomiędzy nacjonalizmami a ruchami narodowotwórczymi, dzięki którym odrodziła się m.in. Polska czy państwa bałtyckie.

Projekt Domu Historii Europejskiej, zajmującego się pielęgnowaniem pamięci o europejskiej historii i dziele jej zjednoczenia, otwartego na przedstawianie dalszego kształtowania się tożsamości europejskiej, został przygotowany na zamówienie prezydium PE i przyjęty przez nie jako dokument pomocniczy 15 września br. Placówka ma stanowić nowoczesne centrum wystawowe, dokumentacyjne i informacyjne o powierzchni ok. 4 tys. m kw., mieszczące ekspozycję stałą dotyczącą historii Europy oraz wystawy czasowe.

Planowane jest także stworzenie centrum informacyjnego, w którym odwiedzający będą mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat przeszłości, procesu integracji i teraźniejszości Europy. Ofertę ma wzbogacać organizacja różnego typu imprez i wydawanie publikacji. Ekspozycja stała ma dotyczyć przede wszystkim historii Europy od I wojny światowej do czasów współczesnych. (PAP)

akn/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)