Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozliczona pomoc publiczna dla chorzowskiego parku

0
Podziel się:

Spółka zarządzająca największym śródmiejskim parkiem w Polsce odebrała w
resorcie skarbu weksel będący zastawem udzielonej przed pięcioma laty pomocy publicznej. Oznacza
to, że parkowi w Chorzowie nie grozi już widmo zwrotu państwu kilkunastu milionów złotych.

Spółka zarządzająca największym śródmiejskim parkiem w Polsce odebrała w resorcie skarbu weksel będący zastawem udzielonej przed pięcioma laty pomocy publicznej. Oznacza to, że parkowi w Chorzowie nie grozi już widmo zwrotu państwu kilkunastu milionów złotych.

O odebraniu weksla - co oznacza rozliczenie udzielonej przez państwo pomocy publicznej - poinformowało w środę biuro prasowe urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego. Samorząd regionu jest właścicielem Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. J. Ziętka w Chorzowie (WPKiW).

Istniejący od 1951 r. Park aż do 2005 r. należał do Skarbu Państwa. We wcześniejszych latach praktycznie rokrocznie zimą Parkowi groziła likwidacja, a śląscy posłowie zabiegali o dotacje budżetowe na jego utrzymanie. Brakowało pieniędzy na żywność dla zwierząt w parkowym ZOO, na rachunki za prąd i pensje pracowników. Infrastruktura popularnego wśród mieszkańców regionu Parku była coraz bardziej zaniedbana.

Pod naciskiem władz regionu w 2005 r. Skarb Państwa przekazał samorządowi woj. śląskiego 80 proc. akcji Parku i udzielił na naprawę sytuacji finansowej zarządzającej Parkiem spółki WPKiW 12,2 mln zł pomocy publicznej, nabywając część jego akcji. Warunkiem było wdrożenie planu restrukturyzacji, zakładającego pierwotnie samofinansowanie Parku do końca 2008 r.

W sierpniu 2008 r. roku resort skarbu zdecydował o nieodpłatnym przekazaniu samorządowi wszystkich swoich akcji parku. Ponieważ jednak mimo wdrażania planu restrukturyzacji i kilkakrotnego dokapitalizowania Parku przez samorząd, w ostatnich latach nadal były problemy ze zbilansowaniem działalności spółki WPKiW - realna była groźba konieczności zwrotu pomocy publicznej.

Kwestia zarządzania Parkiem była zatem żywo dyskutowana w regionie, m.in. w lipcu ub. roku sześć śląskich stowarzyszeń i fundacji zawiązało Koalicję Organizacji Pozarządowych na rzecz utrzymania społecznych funkcji WPKiW, której działaniom patronował Kazimierz Kutz. Społecznicy alarmowali wówczas, że perspektywa oddania kilkunastu milionów złotych pomocy publicznej mogłaby oznaczać konieczność wyprzedaży majątku Parku, np. gruntów.

Z końcem 2009 r. upłynął ostateczny termin, w którym spółka powinna była wykazać zysk. Choć przedstawiciele samorządu woj. śląskiego informowali, że spółka wykonała wszystkie zadania planu restrukturyzacji do końca sierpnia 2009 r., wydając całość środków przeznaczonych na ten cel, resort nadal czekał jeszcze na opinię zewnętrznego audytora, dotyczącą realizacji założeń planu restrukturyzacji.

Ostatecznie opinia została dostarczona w kwietniu tego roku. Według urzędników marszałka, potwierdziła ona, że pomoc publiczna została w całości wykorzystana na zadania planu restrukturyzacji. Pokryła m.in. wydatki związane z modernizacją Wesołego Miasteczka (w tym nawierzchni i oświetlenia) i inwestycjami dostosowującymi Ogród Zoologiczny do wymogów UE (m.in. rozbudowa i modernizacja pawilonów dla słoni, żyraf czy lwów).

Park uzyskał również dodatni wynik finansowy, co było drugim warunkiem zwrotu weksla przez resort. "Cel został wykonany. () WPKiW jest naszym wspólnym dobrem, więc rozliczenie pomocy publicznej powinno cieszyć każdego mieszkańca województwa" - ocenił w środę marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski. (PAP)

mtb/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)