Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozmowy USA-Korea Płn. konstruktywne, ale bez przełomu

0
Podziel się:

#
Wypowiedzi dyplomatów obu stron; nie osiągnięto porozumienia co do wznowienia negocjacji.
#

# Wypowiedzi dyplomatów obu stron; nie osiągnięto porozumienia co do wznowienia negocjacji. #

25.10. Genewa (AP,dpa,Reuters/PAP) - Rozmowy między USA i Koreą Płn. o denuklearyzacji Korei Północnej miały konstruktywny przebieg, jednak zakończyły się bez formalnych zobowiązań - podali we wtorek dyplomaci obu stron, dodając, że do kolejnego spotkania dojdzie prawdopodobnie przed końcem tego roku.

"Idziemy w dobrym kierunku; to było bardzo pożyteczne, konstruktywne spotkanie" - ocenił we wtorek specjalny wysłannik USA ds. Korei Północnej Stephen Bosworth.

Ostatecznie nie porozumiano się w sprawie formalnego wznowienia negocjacji ani na linii Korea Płn.-USA, ani w formacie rozmów sześciostronnych. Jednak "obie strony zmniejszyły dzielące je różnice co do warunków, jakie muszą zostać spełnione przed ich wznowieniem" - powiedział. "Potrzeba na to czasu" - dodał.

Zapewnił, że Korea Płn. i USA pozostaną w kontakcie za pośrednictwem północnokoreańskiej misji w ONZ, w Nowym Jorku. Oficjalnie oba państwa nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.

Przewodniczący koreańskiej delegacji, wiceminister spraw zagranicznych Kim Kye Gwan oświadczył, że obecnie "debata skupiła się na budowaniu zaufania między Koreą Płn. a USA". "W wielu kwestiach zrobiono krok naprzód, były też kwestie, w których się różniliśmy (...) przyjrzymy się tym różnicom i rozwiążemy je podczas na następnego spotkania" - powiedział. Obie strony chcą, by doszło do niego przed końcem tego roku - dodał.

W pierwszym dniu rozmowy prowadzone były w siedzibie misji USA przy europejskim biurze ONZ w Genewie, we wtorek kontynuowano je na terenie misji Korei Płn. Spotkanie tego dnia odbyło się z opóźnieniem, którego przyczyn nie ujawniono.

Jak powiedział Bosworth, w rozmowach pojawiły się "wszystkie kwestie", w tym pomocy żywnościowej dla Północy i sytuacji rozdzielonych koreańskich rodzin.

Rokowania sześciostronne z udziałem obu Korei, Chin, USA, Rosji i Japonii utknęły w martwym punkcie w grudniu 2008 roku. Od tego czasu KRLD przeprowadziła bliżej niesprecyzowany eksperyment nuklearny oraz test własnej rakiety balistycznej dalekiego zasięgu.

Podczas rokowań sześciostronnych proponowano Phenianowi pomoc gospodarczą w zamian za odstąpienie od programów nuklearnych, w ramach których - jak się przypuszcza - Korea Północna uzyskała materiały rozszczepialne, wystarczające do wyprodukowania nawet 10 bomb atomowych.

Korea Północna uważa, że rokowania powinny zostać wznowione bez jakichkolwiek warunków wstępnych. Korea Płd. i USA domagają się zaś, by Phenian wstrzymał najpierw swe przedsięwzięcia w dziedzinie atomistyki, w tym wzbogacanie uranu, oraz ponownie zezwolił na inspekcje Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. (PAP)

akl/ ro/ ro/

10060809 10062540 10062612 10064007 10063896 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)