Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO interweniuje ws. refundacji nieskutecznego leku na nowotwór nerki

0
Podziel się:

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz
Kochanowski poprosił minister zdrowia Ewę Kopacz o informację, na
jakich podstawach wprowadzono do terapii chorych na raka nerki lek
o nazwie interferon-alfa. Powołał się na opinie lekarzy, według
których ten specyfik nie jest skuteczny.

*Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski poprosił minister zdrowia Ewę Kopacz o informację, na jakich podstawach wprowadzono do terapii chorych na raka nerki lek o nazwie interferon-alfa. Powołał się na opinie lekarzy, według których ten specyfik nie jest skuteczny. *

"Do opinii publicznej dotarły niepokojące informacje na temat poważnych problemów w leczeniu chorych cierpiących na raka nerki, dla których Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje tylko jedną, w dodatku nieskuteczną i obarczoną poważnymi objawami ubocznymi, terapię interferonem-alfa" - napisał Kochanowski w liście do minister Kopacz. Kopię listu w czwartek otrzymała PAP.

RPO zwrócił się o udostępnienie dokumentów, które były podstawą wprowadzenia tego leku do terapii chorych, a także o stanowisko krajowego konsultanta w dziedzinie onkologii w tej sprawie.

Kochanowski powołał się na konferencję prasową lekarzy onkologów, która odbyła się w marcu w Warszawie. Lekarze zarzucili Ministerstwu Zdrowia i Narodowemu Funduszowi Zdrowia, że w Polsce refunduje się tylko jeden lek na raka nerki, który nie jest w stanie pomóc aż 85 proc. chorych z tym nowotworem.

"Jestem szczególnie poruszony informacją, że dla chorych cierpiących na raka nerki refundowany jest lek o nieudokumentowanej efektywności klinicznej, bez zaopiniowania przez Agencję Oceny Technologii Medycznych, podczas gdy dostępne są oparte na dowodach wyniki badań dwóch klinicznych, a także farmako-ekonomicznych, wskazujące zarówno na efektywność nowych terapii, jak i sensowność ich refundacji" - czytamy w liście Rzecznika.

"Z punktu widzenia Rzecznika Praw Obywatelskich najważniejszy jest zarzut działania na niekorzyść ludzi chorych" - podkreślił. Dodał, że rozważa "możliwość zwrócenia się o zbadanie sprawy do właściwych organów".

Rak nerki jest nowotworem rzadkim, gdyż stanowi od 2 do 4 proc. wszystkich nowotworów złośliwych (w Polsce 3-4 proc.). Występuje głównie u mieszkańców krajów północnych; nieco częściej u mężczyzn i u mieszkańców miast. Zajmuje 10 miejsce na liście najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet i 9 miejsce - w przypadku mężczyzn. Najczęściej chorują osoby po 50. roku życia.(PAP)

ktt/ pz/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)