Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO: osoby ze "starą maturą" mają trudniejszy dostęp do akademii medycznych

0
Podziel się:

Absolwenci szkół średnich, legitymujący się
tzw. starą maturą, mają trudniejszy dostęp na studia w akademiach
medycznych, niż osoby, które zdawały egzamin maturalny w nowej
wersji - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski.

Absolwenci szkół średnich, legitymujący się tzw. starą maturą, mają trudniejszy dostęp na studia w akademiach medycznych, niż osoby, które zdawały egzamin maturalny w nowej wersji - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski.

W liście skierowanym do ministra zdrowia Ewy Kopacz, przekazanym w środę PAP, RPO zwrócił się o "takie ukształtowanie systemu rekrutacji na poszczególne uczelnie medyczne, aby szanując konstytucyjną zasadę autonomii szkół wyższych, zapewnić jednocześnie równy dostęp do nauki wszystkim grupom maturzystów".

Jak przypomniał RPO, podstawową zasadą rekrutacji na akademie medyczne jest obecnie konkurs wyników egzaminu maturalnego. Jednak wobec osób, które ukończyły szkołę przed 2004 rokiem, uczelnie mogą organizować dodatkowe egzaminy wstępne. Osoby te bowiem, jak zwraca uwagę RPO, nie mają możliwości ponownego przystąpienia do egzaminu maturalnego, aby poprawić swój wynik.

Zdaniem Rzecznika, "egzaminy wstępne przeprowadzane przez uczelnie medyczne dla tzw. starych maturzystów zakresem materiału i poziomem trudności znacznie przewyższają poziom nowych matur". Potwierdzeniem tego faktu jest, według RPO, niewielka liczba osób spośród kandydatów ze "starą maturą", przyjmowanych na studia medyczne.

Dlatego, w opinii RPO, egzaminy wstępne nie powinny stopniem trudności znacząco różnić się od egzaminów zdawanych przez absolwentów szkół średnich.

Ponadto, jak zaznaczył Kochanowski, kolejne zmiany zasad przeprowadzania egzaminów maturalnych powinny być poprzedzone "głęboką analizą", gdyż wpływają one na skomplikowanie trybu rekrutacji na studia wyższe. (PAP)

mja/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)